• Afganistan’nın Yeniden Yapılandırılması Üzerine Sosyolojik Bir Okuma

  Afganistan’nın Yeniden Yapılandırılması Üzerine Sosyolojik Bir Okuma

  Bütün dünyanın mercek altına aldığı bir vasatta, Afganistan’ı İslam için kötü bir örnek durumuna düşürmek isteyen güçler, İslam’ın hem İslam dünyası ve hem de bütün insanlık için referans olacak doğru bir temsilini önlemek için her türlü manipülasyonu gerçekleştirmektedir. Afganistan, kültürü, nüfusu ve coğrafyası ile adeta İslam dünyasının bir kesiti ve laboratuvarı durumundadır. Bu sebeple, Afganistan’daki İslam temsili, sadece Afganistan ile sınırlı kalmayacaktır. Müdahalesini Afganistan’daki ve dolayısıyla da İslam dünyasındaki kimlik çeşitlenmeleri üzerinden yürüten stratejik akılla baş edebilecek doğru bir İslam temsili zaruri bulunmaktadır. Bu noktada Türkiye’nin destek ve katkıları hayati önemde ve belirleyici olacaktır.

  devamı için tıklayınız
 • Sosyolojik Olarak Afganistan Meselesinin Analizi

  Sosyolojik Olarak Afganistan Meselesinin Analizi

  Afganistan toprakları dünyanın süper güçleri olan İngiltere, Sovyetler Birliği ve ABD’ye mezar oldu. Şu anda yönetimde olan Taliban güçleri, 102 yıl önce İngiltere, 32 yıl önce Sovyet askerlerini nasıl kovdu ise şimdi de benzer şekilde ABD askerlerini ülkelerinden çıkarmayı başardılar.

  devamı için tıklayınız
 • Afganistan ve Orta Asya’ya Bölge Ülkeleri Bağlamında Stratejik Bir Bakış

  Afganistan ve Orta Asya’ya Bölge Ülkeleri Bağlamında Stratejik Bir Bakış

  “ORTA ASYA” tabiri, Asya'nın dünya okyanuslarından uzak, ASYA Kıtasının iç kesimini belirtmek için kullanılır. Bölgenin bu denizlere kapalı oluşu, başlıca ana özelliğidir. Orta Asya, aynı zamanda Türk halklarının anayurdudur.

  devamı için tıklayınız
 • Kurtuluş, İstiklal ve Bağımsızlık Kavramları

  Kurtuluş, İstiklal ve Bağımsızlık Kavramları

  Türk Yunan Savaşına yıllardan beri “Kurtuluş” veya “İstiklal” savaşı adı veriliyordu. Bu konuda defalarca yazı yazarak ne derece yanlış ve sakıncalı olduğunu dile getirmiş bunun yerine “Milli Mücadele” denilmesinin daha doğru olacağını ifade etmiştim. Bu konuda bazı güzel gelişmeler oldu. Örneğin 90 yıldan beri kullanılan “Kurtuluş Savaşı” ifadesi yerine “Milli Mücadele” kavramı daha sık kullanılmaya başladı. Zira Yunanistan gibi küçük bir devletten kurtulmak biz Türkler için çirkin bir ifade tarzıydı.

  devamı için tıklayınız
 • Müslümanlar Bir Millettir

  Müslümanlar Bir Millettir

  İslam toplumlarının “ümmet” olma vasfını çoktan yitirdiği ve “ulus-devlet” hatta “kabile-devlet” biçiminde küçücük ünitelere ayrıldığı bir dönemde, kuşku yok ki, “Müslüman ümmetin yeniden inşa ve ihyası, kaçınılmaz bir görev olarak önümüzde durmaktadır”. Ümmetin yeniden diriltilmesi ya da oluşturulması hedefine ulaşmada öncelik, Müslümanların “ümmet bilincini kazanmaları” ve “etnik, coğrafi ya da linguistik” temele dayalı ulus-kimliklerinin dar kalıplarını kırmalarıdır.

  devamı için tıklayınız
 • Syed Ali Shah Geelani'nin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

  Syed Ali Shah Geelani'nin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

  Hindistan işgali altında Keşmir’in kurtuluş davasının önemli aktörlerinden olan SYED GEELANİ, 01.09.2021 gecesi uzun bir hastalık sürecinin ardından 11 yıldır ev hapsinde bulunduğu Srinagar-Keşmir'deki evinde 92 yaşında vefat etmiştir.

  devamı için tıklayınız
 • Afganistan

  Afganistan

  Asya’nın kalbi olarak tanımlanan Afganistan’ın yüzölçümü 650.000 kilometrekaredir. Karasal, dağlık bir ülkedir Denize herhangi bir kıyısı yoktur. En yakın deniz 480 km güneydeki Umman denizidir. iklim olarak güney ve kuzey olmak üzere iki bölgeye ayrılmaktadır. Bu iki bölgeyi Hindukuş dağları ayrılmaktadır. Kuzey bölge genelde çok soğuk e çok karlıdır Güney bölge ise genellikle sıcak olmaktadır.

  DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
 • Türkiye’nin Taliban Özelinde Afganistan Politikası

  Türkiye’nin Taliban Özelinde Afganistan Politikası

  Dünya siyaset sahnesini yönetmek istiyorsanız ekonomik ve askeri anlamda güçlü ve kendi kendine yeter bir ülke olmalısınız. Aksi takdirde bu güce sahip ülkelerin belirlediği siyaseti izlemek durumunda kalırsınız.1960 yılında rahmetli Adnan Menderesi asanlar, 1971 Muhtırasını verenler, 12 Eylül Darbesini yapanlar, 28 Şubat Postmodern Darbesini devreye alanlar ve en nihayetinde 15 Temmuz Darbe kalkışmasını yapanlar hep onların çocuklarıydı.

  Devamı için tıklayınız
 • 28 Şubat Darbecilerinin Affı Mı, Asla!

  28 Şubat Darbecilerinin Affı Mı, Asla!

  28 Şubat’ın post modern darbecileri bağımsız mahkemelerce yargılanarak, Türk Milleti adına suçlu bulundu ve tüm hukuki prosedür tamamlanarak, cezaları infaz edilmek üzere hapishanelere tıkıldılar.

  devamı için tıklayınız
 • 5'inci Uluslararası Assam İslam Birliği Kongre Beyannamesi

  5'inci Uluslararası Assam İslam Birliği Kongre Beyannamesi

  Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongrelerinin amacı; İslam ülkeleri coğrafyası başta olmak üzere dünya siyasetinde güncel sorunlarla ilgili olarak akademik ve siyasal bir zemin üzerinde tespitler yapmak, İslâm ülkelerinin bir irade altında toplanması için gerekli müesseseleri ve bu müesseseler için gerekli mevzuat hakkında İslam dünyasına ve karar vericilere bir hal tarzı sunmaktır.

  devamı için tıklayınız
Neden ASSAM
Neden ASSAM
Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongreleri
ASSAM Uluslararası Hakemli Dergi
ASSAM Uluslararası Hakemli Dergi
Faaliyetlerimiz
Faaliyetlerimiz
Basın Duyurusu
Basın Duyurusu
ASSAM'ın Amacı
ASSAM'ın Amacı
ASRİKA Savunma Dergisi
ASRİKA Savunma Dergisi
Haberler
Haberler
Adnan Tanrıverdi Son Kongre Konuşması
Başkanımız Sn. Adnan Tanrıverdi'nin Son Kongre Konuşması
Filistin Özel
Filistin Özel
Yazarlarımız
Yazarlarımız
İslam Ülkeleri Çalışmaları
İslam Ülkeleri Çalışmaları

İSLAM DÜNYASI'NDAN HABERLER