الإثنين, 29 تشرين1/أكتوير 2018 00:00

مؤتمر ASSAM الدولي الثاني للوحدة الإسلامية

كتبه
قيم الموضوع
(0 أصوات)
Kongre Davetiyesi Kongre Davetiyesi www.assamcongress.com

سوف ينعقد مؤتمر ASSAM الثاني تحت عنوان "الإقتصاد الإسلامي والأنظمة الإقتصادية المشتركة" بتاريخ 01-02-03 نوفمبر/ تشرين الثاني 2018 وذلك في مدينة استطنبول في مركز واو للمؤتمرات.

غاية مؤتمرات ASSAM الدولية للوحدة الإسلامية؛ توفير وسيلة لصانعي القرار بشأن المؤسسات اللازمة لجمع الدول الإسلامية تحت إرادة واحدة، والتشريعات التي ينبغي أن تكون عليه هذه المؤسسات.

 

مع مراعاة المجالات الرئيسية لنشاط الدول، حيث تم تنفيذ أولها في عام 2017 ومن المرجح تنفيذها كل عام، ، فيما يلي أهم القضايا التي سيتم تنفيذها في هذا العام والسنوات التالية من سلسلة "مؤتمرات ASSAM الدولية للوحدة الإسلامية":

 • تحديد أشكال الحكم و قوانين أجهزته من أجل الوحدة الاسلامية (تم إجرائها 2017)
 • تحديد أساليب ومبادئ التعاون الاقتصادي من أجل الوحدة الاسلامية (2018)
 • تحديد أساليب ومبادئ التعاون في الصناعات الدفاعية من أجل الوحدة الاسلامية (2019)،
 • تحديد أساليب ومبادئ نظام الدفاع المشترك من أجل الوحدة الاسلامية(2020)،
 • تحديد أساليب ومبادئ السياسة الخارجية المشتركة من أجل الوحدة الاسلامية (2021)،
 • تحديد أساليب ومبادئ نظام العدالة الموحدة من أجل الوحدة الاسلامية (2022)،
 • تحديد أساليب ومبادئ النظام العام والأمن المشترك من أجل الوحدة الاسلامية(2023)،

الهدف منها هو الكشف عن المؤسسات، وتشريعات هذه المؤسسات وضرورتها، لكي تتجمع الدول الإسلامية تحت إرادة واحدة في نهاية المطاف.

شارك في مؤتمر ASSAM الدولي الأول ممثلين عن منظمات المجتمع المدني وأكاديميين من 27 بلد إسلامي.

تم عرض ملخصات المحاضرات والمحاضرات المقدمة من قبل 31 أكاديمي قادمين من 11 بلد إسلامي على صفحة إنترنت ASSAM. ([i])

بنتيجة المؤتمر: تم التوصل إلى قناعة أنه يجب إنشاء "برلمان الدول الإسلامية" وأنه يجب إحداث "وزارة الوحدة الإسلامية" في كل مجلس وزارء بالدول الإسلامية،وبموافقة مجلس إدارة ASSAM تم "إعلان كونفدرالية الدول الإسلامية" حيث تم الموافقة عليها من قبل 109 منظمة مجتمع مدني من 29 دولة منها 70 منظمة مدنية تركية، تم إيصالها للرأي العام العالمي من خلال الصحافة. ([ii])

وبالإضافة إلى ذلك، أعد مشروع نموذج دستور لكونفدرالية البلدان الإسلامية مع مراعاة الأحكام التي أكدت عليها البيانات في المؤتمر. ([iii])

سوف ينعقد مؤتمر ASSAM الثاني تحت عنوان "الإقتصاد الإسلامي والأنظمة الإقتصادية المشتركة" بالإشتراك مع جامعة أوسكودار وجمعية المدافعين عن العدالة (ASDER) وإتحاد منظمات المجتمع المدني في العالم الإسلامي (İDSB) وجمعية إتحاد علماء المسلمين (UMAD) والإتحاد العالمي لعلماء المسلمين (IUMS).

ومن المخطط تقديم 57 ورقةً بحثيةً من قبل 66 أكاديمياً يمثلون 15 دولة في يومين ضمن 6 جلسات في قاعتين في آن واحد بتاريخ 01-02- نوفمبر/ تشرين الثاني 2018.

 

تحديد إمكانيات وأساليب ومبادئ التعاون الاقتصادي بين الدول الإسلامية في ضوء الأحكام التي توجه الحياة الاقتصادية في الفقه الإسلامي، في الطريق المؤدي للوحدة الإسلامية وتعيين مايتعلق بتطويرها.

يجب على الأكاديميين الذين سيشاركون في مؤتمر ASSAM الدولي الثاني للوحدة الإسلامية تجهيز بياناتهم بما يلائم العناوين الفرعية التالية:

 

 1. الاقتصاد الإسلامي
 2. الإمكانيات الاقتصادية والخصائص الهيكلية للدول الإسلامية
 3. التعاون الاقتصادي والتجاري بين الدول الإسلامية
 4. حجم وإمكانيات التجارة بين للدول الإسلامية
 5. المشاكل الاقتصادية الأساسية في الدول الإسلامية
 6. زيادة التعاون بين الدول الإسلامية
 7. التعاون في القطاع المالي

لغات المؤتمر ستكون التركية والعربية والإنكليزية. سيكون هناك ترجمة فورية في تقديم البيانات. موجزالبيانات والبيانات بعد تحضيرها بكتب ستنشر على موقع إنترنت ASSAM. وستنشر أيضاَ في مجلة التحكيم الدولية التي تصدر عن ASSAM ( ASSAM-UHAD ) إلكترونياً. سيتم إرسال نتائج التقارير التي سيتم إعدادها إلى آليات صنع القرار وإلى جميع المشاركين والمدعوين من العالم الإسلامي وسيتم نشرها أيضاً على موقع ASSAM WEB.

حيث يخطط أن تنعقد المؤتمرات اللاحقة بدول مختلفة بالتعاون مع منظمات المجتمع المدني للدول الإسلامية الأخرى التي هي ضمن بنية ASSAM وبتنسيق منها.

 

 

 

 

([i]) https://www.assamcongress.com/ar/kongreler-ar/assam-kongre-2017-ar/islam-birligi-kongresi-ozet-kitapcigi-ar.html

([ii] ) https://www.assamcongress.com/ar/kongreler-ar/assam-kongre-2017-ar/kongre-17-deklarasyonu-ar.htmll

 iii]https://assamcongress.com/ar/kongreler-ar/assam-kongre-2017-ar/confederation-constitution-ar.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قراءة 950 مرات آخر تعديل على الثلاثاء, 05 آذار/مارس 2019 16:50
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

 1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
 2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
 3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

 1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
 2. Oto Elektroniği
 3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
 4. Telefon Santral Bakım Onarımı
 5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

akmtanriverdi.blogspot.com.tr

البنود ذات الصلة (بواسطة علامة)

وسائط

الدخول للتعليق