Monday, 30 December 2019 00:00

İslam Dünyası Selamlaşıyor

Written by
Rate this item
(0 votes)

19-20 Aralık tarihleri arasında Asya-Afrika(ASRİKA) kongresi İstanbul’da bir otelde gerçekleşti. Kongrede Asya-Afrika kıtalarının uçları arasında yer alan İslam dünyası, gücünü birleştirerek bu günkü sorunlarından arınıp daha huzurlu ve verimli bir hayat sürebileceği kanaati üzerinde duruldu.

19-20 Aralık tarihleri arasında Asya-Afrika(ASRİKA) kongresi İstanbul’da bir otelde gerçekleşti.

Kongrede Asya-Afrika kıtalarının uçları arasında yer alan İslam dünyası, gücünü birleştirerek bu günkü sorunlarından arınıp daha huzurlu ve verimli bir hayat sürebileceği kanaati üzerinde duruldu.

Kongrede BM’nin 193 üye ülkesinden 61’i İslam ülkelerinden oluşmasına rağmen her nedense şu anda sorun ve sıkıntıları yaşandığı coğrafya da ağırlıklı olarak İslam coğrafyasıdır. BM’nin bu sorunları giderme konusunda başarısız olduğu, seküler değerlerle İslam dünyasına barış ve huzurun gelemeyeceğine değinildi.

Kongrede ayrıca 1.800 milyon nüfusa sahip olan İslam coğrafyası, petrol ve doğalgaz üretiminin %60’ına sahip olduğu ve İslam ülkelerinin güç birliği sağlayabildikleri takdirde dünyanın düzenine yeni bir renk katabileceği belirtildi.

Bu amaçla 2023 ve sonrasında Konfederal İslam Devleti’nin kurulması için bir alt yapı hazırlığı yapılarak 7 kongrenin olacağı anlatıldı.

Daha önce 2017’de yapılan İslam Birliği içinde devletlerin bir birine bağlılığı ve iç meselelerindeki idare tarzı. 2018’de İslam Ekonomi Birliği ve gerekli müesseselerin kurulması ve bu sene de İslam Ülkeleri Savunma Birliği usul ve esaslarının anlatıldığı kongreler yapıldı. Bundan sonraki 4 kongreler de şunlardır; İslam Ülkeleri Ortak Savunma sisteminin tespiti(2020), İslam Ülkelerinde Dış politikaların birliği ve işleyiş tarzı(2021), İslam Dünyasında Adalet Sisteminin işleyişi için yol yöntemler(2022), İslam Ülkelerinin Asayiş, Güvenlik ve Dış savunmanın tespiti(2023).

Bu kongreler sonucunda 9 Federatif bölgeden oluşan “Konfederal İslam Devletinin” anayasası hazırlanacaktır. ASSAM ve İDSB iş birliği içinde gerçekleşen bu kongrede önce “İslam Ülkeleri Temsilciler Meclisinden” başlayarak bu birliğin startının verilmesi gerektiği ardından da coğrafi ve etnik özellikler dikkate alınarak dokuz ayrı “Federatif Bölgesel Meclisler” kurulması gerektiği üzerinde duruldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emekli Paşa Adnan Tanrıverdi’nin başkanlık ettiği kongrede bu meclislerin çalışma tarzıyla ilgili şu açıklamalarda bulunuldu; “7 kongre sonunda ortaya çıkacak mevzuat çerçevesinde olacak. 2019 yılı itibariyle dünya savunma harcaması, 2 Trilyon 770 milyar dolar olup, bu harcamada 61 İslam ülkeleri olarak savunma bütçesi üçüncü sıradadır. Bu silahı başkasından almaktansa kendimiz üretmeliyiz. Bu konuda stratejik Ar-Ge merkezleri kurularak gerekli düşünceler üretilmelidir. Başkasından silah alıyorsanız onun istediği kadar savaşabilirsiniz. İslam birliği kavramını toplumun her ferdine kazandırıp, inandırıcı bir tarzda gündemde tutmamız lazım. Bu gün Peygamberimiz hayatta olsaydı, gönülleri kazanma yoluna gidecekti. Bir birliktelik oluşacaksa gönülden olmalı. İslam Dünyasını birbirine sevdirmek gerekir. Gereksiz yere birbirinin aleyhine söylenen ifadelerden imtina etmek lazım. Unutmayalım İslam’ın devasa yayılımı Müslümanların örnek yaşam tarzı ile olmuştur. Adaletin olmadığı yerde barış, huzur, ilgi olmaz.”

Alontı:http://www.guneydoguguncel.com/islam-dunyasi-selamlasiyor/

 

Read 834 times Last modified on Monday, 30 December 2019 12:45
Login to post comments