Cuma, 17 Ocak 2020 00:00

ASRİKA’yı Anlamazdan Gelmek!

Yazan
Öğeyi Oyla
(12 oy)

“ASRİKA İslam Birliği Konfederasyonu” önerisi ASSAM tarafından hazırlanan İslam Ülkelerinin Birlik oluşturmasını amaçlayan strateji oluşturma çalışmasının fikri meyvesidir. Gerçek meyvesini görmeyi de tüm varlığımızla ümit ediyoruz. Bize bu gerçek meyveyi göstermemenin yolunun fikri meyveyi yiyerek yok etmekten geçtiğini zannedenler var!

Konuyla ilgili ilgisiz her kafadan bir ses çıkıyor. Gerçekten okuyup anlayıp değerlendirme yapan pek çok sayıdaki kişiye saygı duyuyorum. Bu değerlendirmelerden pek çoğu destek verir mahiyette iken bazı muhalif görüş sahiplerinden de olumsuz değerlendirmeler almaktayız. En azından okuyup anlayıp değerlendirdikleri için gerçekten kendilerine şükranlarımızı iletmemiz gerekiyor. Bu vesile ile isimlerini saymadan buradan kendilerine teşekkür ederim.

Dönelim anlamazdan gelerek veya hiç okumadan dinlemeden yazıp çizip konuşanlara… Kendi çevresi tarafından şovcu, paranoyak olarak tasvir edildiğini itiraf eden[i] Bedri Baykam bile kaleme sarılmış.

Aslında bu kesimin kanına dokunan ve beyinlerine sıçratan ne biliyor musunuz? Birlik Anayasası Modelinin Başlangıç paragrafında geçen şu cümlelerdir;

İslam ülkeleri varlığını ve birlikteliğini belirleyen bu Anayasa Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin sünnetlerinin belirlediği ümmet anlayışı doğrultusunda;

Dünya milletler ailesinin eşit haklara sahip birer üyesi olan İslam ülkelerini bir çatı altında toplamayı, manevi değerleri birlikte yaşatmayı ve yüceltmeyi, maddi değerleri birlikte üretmeyi ve paylaşmayı amaçlamaktadır.[ii]

Bir de yurtdışından saldıran uluslararası bir şebeke var ki içerideki kesimi de onlar ön safa sürmeye çalışıyorlar… Bu uluslararası şebekenin saldırma sebebi ise önce 15 Temmuz’da Türkiye’de, ardından gelen süreçte ise Ortadoğu’da, Doğu Akdeniz’de kaybetmeye başladıklarının ve devamının tüm dünya hegemonyasını kaybetmek olacağını bilmeleridir.

Çok uzatmadan AKIL sahipleri için bir karşılaştırma yapacağım;

 

Avrupa Birliği

ASRİKA Birliği Önerisi

Başkenti

Brüksel

MADDE 6- ASRİKA İslam Devletler Birliği Temsilciler Meclisi tarafından belirlenir.

(Ben İstanbul’un aday olmasını dilerim)

Dili

Avrupa Birliğinin 24 resmi dili bulunmakla birlikte İngilizce ve Fransızca ana resmi diller kullanılmaktadır.

ASRİKA İslam Devletler Birliği Temsilciler Meclisi tarafından belirlenir.

DİNİ

Resmi dini olmamakla birlikte %72’si Hristiyan olan birlik Hristiyan Kulübü olarak anılmaktadır

İslam Ülkeleri Birliğinin dini de resmi dini de İslam olmalıdır.

Katılım ŞARTI

İlgili AB Mevzuatının detaylarına girmiyorum.

MADDE 3- Müslüman Devletlerin ASRİKA İslam Devletler Birliği’ne katılmaları için, parlamentolarının 2/3 çoğunluğuyla veya yapılacak referanduma katılan seçmenlerin salt çoğunluğu ile karar almaları şart koşulur.

Türkiye 40-50 yıldır Avrupa Birliğine girmek için uğraşıyor. Tane tane sorayım;

? Türkiye Cumhuriyeti AB’ye girer ise Türkiye Cumhuriyeti yıkılacak mı?

? Türkiye Cumhuriyeti AB’ye girer ise başkenti değişecek mi?

? Türkiye Cumhuriyeti AB’ye girer ise resmi dili değişecek mi?

Aynı soruları tekrar soralım;

? Türkiye Cumhuriyeti ASRİKA’ya girer ise Türkiye Cumhuriyeti yıkılacak mı?

o   Cevap: Olduğu gibi kalacak

? Türkiye Cumhuriyeti ASRİKA’ya girer ise başkenti değişecek mi?

o   Cevap: Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara olarak kalacak. ASRİKA Birliği’nin de başkenti Türkiye sınırlarında kalır ise en güzel ev sahipliğini bizim yapacağımıza inanıyorum.

? Türkiye Cumhuriyeti ASRİKA’ya girer ise resmi dili değişecek mi?

o   Cevap: Değişmeyecek Türkçe olarak kalacak.

İslam sözcüğünü duymaya veya Müslüman görmeye tahammülü olmayan çevreler tüm cehaletlerini ve kinlerini kusmaya ASRİKA’yı idrak etmeye başlatınca tekrar başladılar. 2000’lerin başından beri 28 Şubat özlemi içinde kıvrım kıvrım kıvrananların 20 yılı bulan karın ağrılarına çözüm üretmek mümkün görünmediğine göre biz yine işimize bakalım.

Üstat Cemil Meriç’in dediği gibi;

Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede

düşünce adamı olmak da kolay değil.

Selam ve muhabbetlerimle

 

[i] https://cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1714562/asrika-ihanetine-goz-yumabilir-misiniz.html , Son Kontrol 17.01.2020

[ii] http://assam.org.tr/index.php/konular/ortaklik-mevzuati/asrika-islam-ulkeleri-birligi-konfederal-cumhuriyet-anayasasi.html

Okunma 4600 defa Son Düzenlenme Cuma, 17 Ocak 2020 16:10
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Yorum eklemek için giriş yapın