Cuma, 03 Eylül 2021 14:52

Syed Ali Shah Geelani'nin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Hindistan işgali altında Keşmir’in kurtuluş davasının önemli aktörlerinden olan SYED GEELANİ, 01.09.2021 gecesi uzun bir hastalık sürecinin ardından 11 yıldır ev hapsinde bulunduğu Srinagar-Keşmir'deki evinde 92 yaşında vefat etmiştir.

SYED GEELANİ Keşmir’in kurtuluşuna dair söylemlerinden dolayı birçok defa tutuklanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştır. Merhum GEELANİ siyasi hayatına Jammu ve Keşmir Cemaat-i İslam’da başlamış ve İslam Davası’na olan bağlılığından dolayı partinin Genel Sekreterliği’ne kadar yükselmiştir. Geelani, mecliste doğruluğu, dürüstlüğü, Urduca konusundaki hassasiyeti, hitabet yeteneği ve Keşmir meselesi hakkındaki söylemleri ile öne çıkmıştır. Keşmir mücadelesini Tüm Partiler Hürriyet Konferansı veya Tehreek-e Hürriyet adı altında devam ettirmiştir.

Alınan son bilgilere göre güvenlik güçleri ikamet ettiği yeri çembere alarak yaslı aileyi baskı altında tutmaktadır. Hint güvenlik güçlerinin de naaşı gece karanlığında halktan uzak bir şekilde gömmek için aileden teslim etmelerini talep ettiği bildirilmiştir.

Kıymetli dava adamı SYED GEELANİ’nin gıyabi cenaze namazı ASSAM Başkanı Adnan Tanrıverdi’nin de katılımıyla gerçekleşmiştir. İstanbul Fatih Camii’nde 03 Eylül 2021 Cuma namazına müteakiben namazı kılınmıştır.

Aynı gün cenazesi bulunan  Ali Can Efendi’nin namazını kılmak için gelen Cerrahi Tekkesi Şeyhi Ömer Tuğrul İnançer Beyefendi de gıyabi cenaze namazına iştirak etmiştir.

Keşmir halkı ve Dünya Müslümanları, Geelani Üstad’ın özverili çalışmalarını ve tükenmeyen dava azmini asla unutmayacaktır. Allah Geelani Üstad'ın makamını yükseltsin, kabrinde onu huzurlu kılsın, kabrini Cennet-ül Firdevs’in bir parçası kılsın ve ailesine sabır versin.

 

Yorum eklemek için giriş yapın