İslam Ülkeleri
Open Panel
assam logo 150

 ASSAM®

Adaleti Savunanlar

Stratejik Araştırmalar Merkezi

Derneği

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 00:00

ASRİKA

Yazan 
Öğeyi Oyla
(14 oy)
ASRİKA Haritası ASRİKA Haritası www.assam.org.tr

Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma sistemleri konusunda S400’leri tercih etmesiyle ilgili oluşturulan tartışmanın ana fikrinde Türkiye’nin NATO merkezinden kayması yer almakta. Bu ana fikir NATO yanlıları tarafından savunulmaktadır.

Halbuki NATO; Türkiye’yi Avrupa’nın Asya ve Afrika’ya karşı güvenlik duvarı olarak algılamaktadır. Bahçenizin duvarı gibi yani… Evinizin dışında… Yaşam alanınızın sınırı… Görevi sadece yaşam alanının korunması… Muhtemel bir saldırı durumunda ilk darbeyi emecek olan birim… Tüm hasarın orada oluşacağı ama yaşam alanımızda herhangi bir hasarın olmasını engelleyecek bölüm… Evet NATO Türkiye’yi aynen bu şekilde görmektedir.

Aksi söz konusu olsa idi Türkiye 40 yıla yaklaşan süredir PKK terörü ile boğuşur muydu? PKK – PYD – DAEŞ bunca zamandır kullandığı kaynağı nereden temin ediyor! Pek çok ülkenin yapamadığı büyüklükte ticaret hacmine nasıl sahip oluyor! Pek çok ülkenin alamadığı silah, mühimmat hatta son teknoloji ürünü silah sistemleri bile bu terör örgütlerinin elinde nasıl bulunuyor! Son kullanıcı belgesi (End User Certificate) ile satışı zorunlu olan bu NATO standardı ürünlerin nasıl oluyor da terör örgütlerinin eline bu kadar sorunsuzca geçtiğini artık sağır sultan bile biliyor!

NATO’nun savunuculuğunu yapan basında S400 sisteminin NATO sistemlerine entegre olamayacağı ve LINK16 standardına adapte edilemeyeceği yazılıp çiziliyor.[i] “NATO uyumlu olmayan milli sistemlerin de bir diğer alternatif” olduğu fakat bu tür tercihlerin “olağanüstü maliyetler doğuracağı” eleştirilerinin yerli zannettiğimiz basında yer alması ise ayrı bir endişe konusu. Bu eleştirileri yapanlar “NATO’dan da mı çıkacağız” endişesini üstüne basarak dillendiriyor. Aslında NATO’nun Askeri Kanadı’ndan çıkmamız seçeneğini ciddi olarak masaya yatırmakta fayda var. Bu konuda – NATO’da görev yapmış – E. Dnz. Kur. Alb. Jeopolitikçi ve Stratejist Nejat Tarakçı’nın çalışmalarını dikkatinize sunarım.[ii]

Evet NATO’dan çıkmak amacıyla değil ama tam bağımsız olmak için mutlaka ama mutlaka – kaça ve neye mâl olursa olsun – Türkiye milli sistemlerini geliştirmelidir.

Batı hegemonyasını;

  1. Para trafiğini kontrol altına alarak
  2. Savunma sanayi ürünlerinin satışını kontrol altına alarak

devam ettirebilmektedir.

Tam bağımsızlık bu iki ana konuda gerçek bağımsızlığa sahip olunarak elde edilebilir. Günümüzde NATO, Avrasya (Eurasia), Asya-Pasifik (ASEAN) ve benzerleri gibi paktlar çok zengin kaynaklara sahip Afrika üzerinde sadece paylaşım planları yapmaktadır.

Kendisini emperyalist yani imparatorluk olarak değil de Devlet-i Âli Osmanî (Yüce Osmanlı Devleti) olarak nitelendiren Osmanlı sonrası dağılan İslam Coğrafyasından Afrika’da 28, Asya’da 28, Avrupa’da 4 ülke Amerika kıtasında ise 2 ülke bulunmaktadır.[iii]

Türkiye milli sistemlerini kurmakla diğer paktlara karşı yalnızlaşmayacak aksine önemli bir birlikteliğin temellerini oluşturacaktır. Bu birliktelik kıta bazında Asya – Afrika örgütlenmesi şeklinde olacaktır. Örgütlenmenin merkezinde iki kıtanın kesişim noktasında bulunan ve geçmişte çok önemli bir birikim ile (best practise) en iyi uygulama deneyimine sahip olan Türkiye yer almaktadır.

Biz – ASSAM olarak – bu yeni oluşuma ASYA-AFRİKA = ASRİKA (İngilizcede ASIA-AFRICA = ASRICA) ismini vermekteyiz. İslam Ülkelerinin ortak bir irade altında toplanması durumunda bu birliğin organları ile çalışma esas ve usullerini belirlemek için çalışmalar yürütmekte olan ASSAM kahir ekseriyeti Asya ve Afrika’da yer alan devletlerin oluşturacağı yeni paktın adının ASRİKA (ASRICA) olmasını öngörmekte.

ASRİKA adı, Osmanlı alerjisi olanlar ile İslam Birliği fikrinden korkanlara da sevimli gelir mi sizce !!!

Okunma 6132 defa Son Düzenlenme Pazar, 30 Temmuz 2017 09:30
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Web site: akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Bu kategoriden diğerleri: « Hutbe-i Şamiye (13 Aralık 2014)
Yorum eklemek için giriş yapın
Adres: Marmara Mahallesi Hürriyet Bulvarı No:110/H Beylikdüzü / İstanbul / 34524 / Türkiye
Tel : +90 555 000 58 00 eposta: info @ assam . org . tr