Cuma, 04 Temmuz 2014 00:00

Sizin İşletim Sisteminiz Hangisi?

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Akıllı telefonlar evdeki her ferdin cebine girdikten sonra onların işletim sistemleri (operation system - os) de - her ne kadar farkları ve birbirlerinden üstün tarafları bilinmese de - en azında isim olarak öğrenilmiş bulunuyor. Android, Windows Mobile, iOS (iPhone ve iPad), Symbian (Nokia) bir çırpıda herkesin sayabileceği işletim sistemleri...

İşletim sistemi adından da anlaşıldığı üzere Akıllı telefonun Akıl kısmını yani cihazı çalıştıran yazılımı oluşturuyor.

Sistemler özetle;

#Cihazdaki KısımCanlılardaki karşılığı
1) Anakart (MainBoard) Gövde
2) Merkezi İşlem Birimi (CPU) Beyin
3) Yonga Seti (Chipset) Beyincik ve Sinir Sistemi
4) Hafıza (ROM-RAM-Flash Memory)    Beyin
5) Algılayıcılar (Sensor) Duyu Organları
6) Mikrofon Kulak
7) Hoparlör Ağız
8) Kamera Göz


gibi temel bileşenlerden oluşur. Yanlarına özellikle canlı bedenindeki karşılıklarını yazdım. Çünkü tüm sistemler kainattaki mükemmel sistemlerden biri olan ekosistemin de en önemli parçasını oluşturan canlılardan esinlenerek geliştiriliyor. Bu saydığımız temel bileşenlere topluca donanım - hardware ismi veriliyor. İnsan bedenindeki adı ise organ... Sistemlerde iletişimi kolaylaştırmak için (konuşmayı tanıyamayan sistemler için) klavye, fare (mouse) ve görüntü birimi olarak display veya ekran gibi ek donanımlar da bulunabilir.

Sadece akıllı telefonlar değil, otomobiliniz, elektronik güvenlik sisteminiz, smart tv'niz, asansörünüz (10 seneden eskileri kastetmiyorum), bulaşık makineniz bile fonksiyonlarına göre bu donanımların en az ilk 4 tanesini içermektedir.

Bu donanımlar işletim sistemi olmadan hiç bir işe yaramamaktadır. İşletim sistemi temelde bir yazılım - software'dir. Diğer tüm yazılımların çalışması için de yine mutlaka işletim sistemi gereklidir. Hatta cihazınıza internetten bir yazılım indirirken indirme sayfasında işletim sistemi seçeneği ile karşılaşırsınız. Örneğin Windows 8 işletim sistemi için hazırlanmış bir yazılım Windows XP veya Linux işletim sistemli bir cihazda ya hiç yada doğru şekilde çalışmayacaktır.

İşletim sistemleri cihazlara işlemleri hangi prosedürlere göre yapacaklarını, karşılaştıkları meselelere nasıl yanıt vereceklerini, toplanan verileri nasıl işleyeceklerini vs bildiren yazılımlar bütünüdür. Bir bakıma anayasa, kanun, tüzük, yönerge gibi mevzuatlar bütünüdür diyebiliriz.
 
Bilgisayarlarda en popüler işletim sistemleri olarak Windows, Unix, Linux sayılabilir. Tübitak tarafından geliştirilen "Pardus" veya dünya çapında meşhur "Redhat" aslında birer Linux sürümüdür.
 
Devletler bazında işletim sistemlerinden bahsedersek (gücün kaynağına göre tasnif yapılırsa) otokrasi, demokrasi, monarşi, oligarşi, cumhuriyet ve hilafet'i sayabiliriz 1. Gücün yapısına göre sınıflandırırsak konfederasyon, federasyon, hegemonya, imparatorluk, üniter devlet olarak saymak mümkündür.

İnsan Bedeni'de Bir İşletim Sistemine Sahip mi?

İnsanoğlunun teknoloji geliştirirken aslında Allah-u Teala'nın yarattığı mevcut sistemlerden kopya çektiğini söylemiştik. Peki, İnsan da bir işletim sistemine sahip mi? Elbette sahip, insan bedeni bir donanımdır. Ve bu donanım bir işletim sistemi olmazsa bitkisel hayata döner.

Kur'an-ı Kerim'de;
"فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ
(Resûlüm!) Sen yüzünü hanîf olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah'ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler." (Rum Suresi, Ayet 30)
buyrulmaktadır.

İnsanoğlunun ürettiği cihazların ve sistemlerin aksine, Yaratıcı tek olduğundan ve Allah'ın yaratışında değişme olmadığından her insan aynı işletim sistemi ile yani fıtrat ile yaratılır.

Zaman içinde insan, çevre şartları, ilişkileri, tercihleri ve yönlendirmeler neticesinde bu temiz fıtratını kaybedebilmektedir.

İnsan bazında işletim sistemlerine bakarsak dünya üzerindeki 5 büyük dini2 Hristiyanlık (%32), İslam (%23), Hinduzm (%15), Budizm (%7), Geleneksel Çin dini (%6 - Shenism3 olarak da adlandırılmakta) diğer dinler (%17) olarak sayabiliriz. Her bir din insana cihazlardaki işletim sistemleri gibi davranışlarını belirleme, olaylara ve insanlara verecekleri tepkileri yönlendirmede yol göstermektedir.

Fıtrat gereği her insan öldürmenin, hırsızlığın, zina etmenin, sarhoş olmanın ve dini konularda insanları zorlamanın yanlış olduğunu kabul eder. Her din bu konularda düzenlemeler içerir. Bu beş konu İslamî kaynaklarda makasıd üş-şeria (şeriatın amaçları) olarak adlandırılır. Allah'u Teala (cc) insanları hep aynı fıtrat yani hep aynı din üzere yarattığına göre aslında Musevilik, İsevilik ve İslam adı verilen işletim sistemleri özünde hep aynıdır. Ama zaman içinde insanlar kendi yorumları ile bu işletim sistemlerinin farklı sürümlerini - versiyonlarını üretmişler ve dinlerini bozmuşlar hatta zaman içinde asıl olan ana sürümü tamamen ortadan kaldırmışlardır.

İnsanlarda da işletim sistemleri cihazlar ve devletler gibi istenildiğinde değiştirilebilmektedir. Teknik olarak tüm sistemlerde fabrika ayarlarına dönmek her zaman için mümkünken fiiliyatta çeşitli etkenler yüzünden bu her zaman mümkün olamamaktadır.

Fıtrat üzere kalmanız ve fıtrat dini İslam'dan ayrılmamanız dileğiyle...
 
1http://en.wikipedia.org/wiki/Form_of_government , (Erişim Tarihi 29.06.2014)
2http://en.wikipedia.org/wiki/Religion , (Erişim Tarihi 29.06.2014)
3http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_folk_religion , (Erişim Tarihi 29.06.2014)

 

Okunma 4590 defa Son Düzenlenme Cuma, 04 Temmuz 2014 16:52
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Yorum eklemek için giriş yapın