Salı, 19 Aralık 2017 00:00

Nereden Başlayalım?

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)
Nereden Başlayalım? www.assam.org.tr

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASSAM) geçtiğimiz günlerde İslam Birliği’nin tesisi yolunda önemli bir faaliyet gerçekleştirdi. ASSAM’ın organize ettiği 1. Uluslararası İslam Birliği Kongresi’ne pekçok İslam ülkesinden çok sayıda davetlinin katılmış olması ve etkin işbirliklerine gidilmesi yönündeki beklentileri kongre sonuç bildirgesine de yansıdı.

İslam Ülkeleri arasında işbirliği alanlarının kısa orta ve uzun vadeler için zemin ve organizasyonlarını oluşturmak artık bir zorunluluktur. Potansiyellerin bu maksatla harekete geçirilebilmesi için; öncelikle mevcut kapasite ve kabiliyetlerin, ülkeler bazında ivedilikle haritalandırılmasına ihtiyaç var. Var olan altyapıların öncelikle devreye alınması, müteakip farklı alanlarda yapılacak işbirlikleri için de model oluşturacaktır. Bu bağlamda Türkiye’nin savunma endüstrisinin halihazır kapasitesinden İslam ülkelerinin faydalandırılması en hızlı tesis edilebilecek işbirliği alanlarından biridir.

Arap yarımadasında bulunan Suriye haricindeki ülkelerin Mısır dahil, silahlı kuvvetlerinin elinde bulunan hava, kara, deniz platformlarının tamamına yakını bizde olduğu gibi ABD ve batı menşeilidir. Kuzey Afrika ülkeleri, halen işbirliği halinde olduğumuz Balkan ülkeleri ve Türk cumhuriyetleri, Pakistan, Endonezya ve Malezya ordularının kullandığı pek çok ana malzeme/sistem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki sistemler ile aynı veya benzerdir.

Milli savunma Bakanlığı’nın sahip olduğu bakım-onarım yeteneklerinden bu ülkelerin faydalandırılması, gelecekte tesis edilecek kapsamlı askeri işbirliği için temel teşkil edebilir. MSB Tersaneler genel Müdürlüğü ve MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan tersane ve tesislerdeki teknolojik altyapı, yetişmiş insan gücü, organizasyonel yapıları ve mobilizasyon kabiliyeti ile TSK kadar bir askeri gücü daha depo seviyesi bakımı olarak destekleme potansiyeline sahiptir.Bu kapsamda tırtıllı araçlar (tanklar, ZMA/ZPT lar ve K/M Obüsler), ağır ve hafif silahlar, Aselsan üretimi komuta kontrol, gece görüş, atış kontrol vb. sistemleri, F4/F5, F16 muharip uçaklar, kargo ve eğitim uçakları, radar ve elektronik yer sistemleri, avionik cihazlar, helikopterler, tekerlekli zırhlı araçlar, bu işbirliğine konu edilebilir.Hatta MSB ilgili ülkelerde uygun ölçekte bakım-onarım tesisleri kurup işletebilir.

Yurtdışından gelecek birlik bakım seviyesini aşan sahra onarım-bakım taleplerini 11 adet bakım merkezimiz küçük takviyeler ile karşılayabilecek durumdadır. Depo seviyesi bakım (yenileme) talepleri ise; 8 adet ana bakım merkezlerinde karşılanabilir. Her biri belli alanlarda uzmanlaşmış olan bu ana bakım merkezlerinin mevcut kapasite ve kabiliyetleri bu maksat için başlangıçta yeterlidir. Ayrıca sivil endüstriden temini mümkün olan ürün ve hizmet üretimlerinden vazgeçilerek kapasite arttırılabilir. Teknolojik altyapının modern tezgahlarla güçlendirilmesi, ilave kapasite yanında modernizasyon, modifikasyon ve entegrasyon faaliyetlerinde etkinliği arttıracaktır. Tüm bu bakım-onarım hizmetlerinde kullanılacak olan yedek parça ihtiyacı milli ekonomiye ayrı bir katkı sunacaktır. MSB Dikimevlerinin atıl kapasitelerinin değerlendirilmesi için böyle bir işbirliği fırsat oluşturmaktadır.

Askeri İşbirliği kapsamında yürütülecek bu faaliyetlerin koordinasyon ve yönetimi için MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde mevcut 6 daireye ilave olarak “Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nın teşkili yeterli olacaktır. AFGM Döner Sermayesi için yapılmış olan yeni düzenleme ile A.Ş.lere yakın hızlı ve esnek çalışma imkanı elde edilmiştir. Ürün ve hizmet tedarikinde sağlayacağı kolaylıkların yanı sıra yurtdışına ürün ve hizmet satışını kolaylaştırmıştır.

Bu somut öneri nereden başlamalıyız sorusuna bir cevap olarak kaleme alınmıştır. Bu önerinin hayata geçirilmesi ilgili ülkenin bir ihtiyacının karşılanmasından ibaret olmayacaktır.Diğer alanlarda yapılacak işbirliklerine örnek teşkil edecek ve askeri, ekonomik, siyasi vb. birçok faydaları olacaktır. Hepsinden önemlisi Müslüman ülkelerin birlikte hareket etme yeteneği kazanmasına vesile olması mukadder olacaktır. 

Yakup Evirgen

 

Okunma 2903 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Ocak 2023 13:20
Yorum eklemek için giriş yapın