Pazar, 20 Mart 2016 00:00

Savunma Sanayi İşbirliği Stratejisi

Yazan
Öğeyi Oyla
(5 oy)
KOBİ'ler Silahlı Kuvvetlerin en ileri teknolojiye sahip olmalarını desteklemektedir KOBİ'ler Silahlı Kuvvetlerin en ileri teknolojiye sahip olmalarını desteklemektedir www.gov.uk

Pazara Giriş Problemi

KOBİ'ler için girilmesi en zor pazar savunma sanayi pazarıdır. Pazara girişte diğer sektörlerdeki KOBİ'lerden farklı olarak iki büyük engelle karşılaşmaktadırlar;

Birinci büyük engel, savunma sanayinin ileri teknoloji gerektirmesi ve yüksek teknolojinin ciddi Ar-Ge yatırımları ile mümkün olmasıdır. Şirketler kuruluş aşamalarında yeterli beyin gücüne ve teknolojiye sahip olsalar bile, ürettikleri ürünlerin pazar payı edinerek geri dönüş sağlaması savunma sanayi sektöründe diğer sektörlere nazaran çok daha fazla zaman almasından dolayı KOBİ'lerin başlangıç sermayelerinin sıradan sektörlere nazaran en az 3 kat daha fazla olmasını gerektirmektedir.

İkinci büyük engel ise, pazarın dünya üzerindeki devlet sayısı ile sınırlı olmasıdır. Yani binlerce firma irili ufaklı iki yüz altı (BM'ye kayıtlı yüz doksan dört) ülke için üretim yapmakta ve açılan ihalelerden pay kapmaya çalışmaktadır.

Sanayisi gelişmiş ülkelerde savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalar için çeşitli özel devlet destekleri bulunmaktadır.

İngiliz Hükümeti, 11 Mart 2016 tarihinde Savunma Bakanlığı tarafından KOBİ'lerin Savunma alanında faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla bürokratik engelleri azaltacak yeni bir politika açıklandığını duyurdu.1 Bu plan sayesinde 2020 yılına kadar KOBİ'lerin tedarik harcamalarında %25 tasarruf etmeleri beklenmektedir.

Bağımsızlığın Ana Göstergesi: Savunma ve Savunma Sanayi

Ülkelerin bağımsızlık göstergelerinin başında savunma ve savunma sanayi konusundaki dışa bağımlılıkları gelmektedir.2 Savunması dışa bağımlı bir ülkenin bağımsızlık iddiası kuru bir iddiadan ileri geçemez.

Dünya'ya iki büyük savaş yaşatarak büyük acılar çektiren batı'nın ilan edilmemiş III. Dünya Savaşını da Ortadoğu ve Afrika'da özellikle halkı Müslüman olan topraklarda yürüttüğü ayan beyan meydandadır. Bu topraklarda akan kanı BM'nin durdurmasını beklemek kurdun kuzuya merhamet etmesini beklemekle eşdeğerdir. Sonunda İslam Dünyası kurtuluşun ancak kendi içinden olabileceğini idrak etmiş ve 14 Aralık 2015 tarihinde Suudi Arabistan "Teröre Karşı İslam İttifakı"nı duyurmuştur.3 Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen'den oluşan 34 ülkenin bu ittifaka katıldığı duyuruldu.

İttifaka dahil 20 ülkenin katılımı ile Suudi Arabistan'da 27 Şubat 2016'da başlayan Ra'du'ş Şimal (Kuzeyin Gökgürültüsü) isimli tatbikat 10 Mart 2016 tarihinde törenle sona erdi. 20 ülkeden 200.000 askerin katıldığı tatbikat tüm dünyada soğuk duş etkisi yaptı. Kuzeyin Gökgürültüsü'nün yankıları uzun süre devam edeceğe benziyor. Tatbikatın resmi medya kanalı درع الوطن / Dira Alwatan / Vatan Kalkanı tatbikat görüntülerini youtube üzerinden yayınlamıştır.4

İslam ülkelerinin savunma alanında başlattığı bu girişimin sahip olduğu büyük önemi eksiksiz devam ettirebilmesi için savunma sanayinde de bağımsız sistemler geliştirmesi gerekmektedir.

Geçtiğimiz aylarda PYD ve DAİŞ'e karşı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Fırtına Obüsleri ve ASELSAN tarafından geliştirilen KORAL - Mobil Elektronik Harp Sistemi ABD ve Rusya'nın Suriye politikalarında dönüm noktası oluşturmuştur.

KORAL5 sisteminin ASELSAN tarafından 50 alt yüklenici firma ile birlikte üretildiğini göz önüne alırsak Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın Türk Savunma Sanayi firmaları için çok stratejik bir çalışma ile üretimleri sektörün büyümesini destekleyici şekilde teşvik ettiğini fark edebiliriz.

Görevlerinden birisi de "Savunma sanayiinde yan sanayi ve KOBİ’lerin geliştirilmesi çalışmalarının yapılmasını sağlamak" olan SSM Sanayileşme Daire Başkanlığı'nın6 önü bu alanda nasıl daha fazla açılabilir?

Zannederim SSM Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı "Teröre Karşı İslam İttifakı"nın Dünyada değiştirdiği dengeleri çoktan fark etmiş ve çalışmalara başlamıştır bile…

Ortak Savunma Sanayi!

Bu konuda yapılan çalışmalara katkı sağlamak adına taslak çalışmasını yürüttüğümüz bir projeden bahsetmeyi faydalı görüyorum.

Dünya barışının sağlanmasının yolu güçler dengesinin oluşturulmasından geçmektedir. Mevcut denge geçen bir asrı aşkın süredir İslam ülkelerinin yer aldığı Ortadoğu ve Afrika bölgesi aleyhine seyretmektedir. "Teröre Karşı İslam İttifakı" oluşumu mevcut dengeleri alt üst ederek İslam ülkelerinin özlerine dönmelerini sağlayacak girişimi oluşturmuştur.

ASSAM'ın Stratejik Araştırma konularından Savunma ve Savunma Sanayi İttifakı7 konusundaki çalışmalarının bugün hayata geçmeye başladığını görmek gerçekten çok gurur verici…8

savunma sanayi isbirligi 02

ASSAM bu konudaki çalışmalarını 2014 yılında bölgede oluşan krizlerin çözümüne yönelik olarak İslam Dünyasına Huzur Nasıl Gelecek? başlıklı raporu ile yayınlamıştı.9

savunma sanayi isbirligi 03

Yine aynı kapsamda Küresel Saldırının Hedefindeki İslam Dünyası10 konulu seminerler düzenlenmişti. ASSAM'ın önerdiği Kriz Yönetim Merkezi'nin alt kuruluşu olan Ani Müdahale Gücü11 bugün "Teröre Karşı İslam İttifakı"nın bir çalışması olan Kuzeyin Gökgürültüsü tatbikatı ile hayata geçirilmiş bulunmaktadır.

Yine ASSAM tasavvurlarından biri olan Savunma Sanayi İttifakı'nın da zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.12

Savunma Sanayi ülkelerin mahrem meselelerinden biri olduğu için savunma sanayi alanında faaliyet göstermek isteyen firmaların önündeki en büyük engellerden biri de - KOBİ'ler açısından - piyasa ihtiyaç analizinde yetersiz kalınmasıdır.

Piyasa ihtiyaç analizi - ihtiyaç envanteri - ve KOBİ üretim imkan / kabiliyet envanteri bir üst kurum tarafından yürütülürse kaynaklar maksimum verimle değerlendirilebilir.

Şöyle ki; İslam ittifakına dahil olan 34 ülke ve hatta BM'ye kayıtlı yaklaşık 60 İslam ülkesinin kullandıkları araç gereç ve sistemlerin marka, model, üretim yılı (versiyon), miktar, bakım, onarım, yenileme, modernizasyon ihtiyaçları gibi kriterleri de içermenin yanı sıra yedek parça, sarf malzeme, mühimmat sarfiyatlarını da içeren bir savunma sanayi envanterinin oluşturulması gerekmektedir. Benzer bir sistem NATO tarafından kullanılmaktadır. NATO'ya üye ülkeler bu sistem üzerinden ihtiyaçlarını online bir ortama girerek ihale düzenleyebilmekte, üreticiler ise belli kriterleri sağlayarak bu sisteme üye olabilmekte ve üretimlerini üye ülkelerin silahlı kuvvetlerine sergileyebilmekte ve ihalelere teklif sunabilmektedir. NATO standardizasyonu kapsamında her türlü savunma sanayi ürünü farklı üreticiler tarafından üretilse bile ortak NATO stok kodlaması ile pazarda yerini alması kolaylaşmaktadır.

60 İslam ülkesi savunma sanayi ihtiyaçlarının nerede ise tamamını batılı ülkelerden karşılamaktadır. Her birinin ortalama 100 savaş uçağı (sadece Türkiye'nin 1100 civarında savaş uçağı bulunmakta) olduğunu düşünsek 6000 uçaktan, her birinde 1000 tank olduğunu varsaysak 60.000 tanktan bahsediyoruz demektir. Tüm bu savaş araç gereçlerinin yedek parçaları, sarf malzemelerini de hesaba kattığımızda inanılmaz büyüklükteki bir pazardan bahsettiğimizi anlamışsınızdır.

Bu ülkelerin savunma bakanlıkları veya bünyelerindeki Savunma Sanayi Müsteşarlıkları vasıtasıyla üyesi oldukları İttifakın oluşturacağı online veri tabanına kendi silahlı kuvvetleri ve iç güvenlik teşkilatının savunma sanayi ihtiyaç envanterini aktarmaları sağlanmalıdır.

Her bir araç, gereç, silah, mühimmat, yedek parça ve sarf malzemeleri ile teknik işler, bakım, onarım, danışmanlık gibi hizmetler için standartlar oluşturulmalı ve bunlarla ilgili tasnif - kodlama yapılmalıdır.

Buna paralel olarak yine aynı ülkelerin savunma sanayi hizmet ve mal üreticileri de gerek ve yeter şartları sağlayarak aynı veri tabanına ilgili müsteşarlık veya bakanlık onayı ile kayıt olmalı ve tüm üretimlerini veri tabanına işleyerek imkan ve kabiliyetlerini envantere aktarmalıdır.

Bugün benzer sistemler internet üzerinden çiçek siparişi vermekten tutun da otomobil ve gayrı menkul satışlarında bile çok başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Vakit kaybedilmeden İslam İttifakı üyesi ülkeler de kendi aralarında bu sistemi kurmalıdır. Böylece uluslararası güç dengesi kendi lehlerine biraz daha dengelenmiş olacaktır.

Kaynakça

1) MOD smooths the way for companies to do business with Defence, Son Ziyaret 20 Mart 2016,  
https://www.gov.uk/government/news/mod-smooths-the-way-for-companies-to-do-business-with-defence

2) Savunma Sanayi Üretimini Geliştirme Stratejisi, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/savunma-sanayi-isbirligi/savunma-sanayi-uretimini-gelistirme-stratejisi-4-mayis-2014.html

3) Jointstatement on formation of Islamic military alliance to fight terrorism, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.mofa.gov.sa/sites/mofaen/ServicesAndInformation/news/GovernmentNews/Pages/ArticleID201512159481880.aspx

4) Dira Alwatan | درع الوطن, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
https://www.youtube.com/channel/UCHtcronkxfkNfrbqcS6yUKg

5) ASELSAN’dan KORAL Teslimatı, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/haberler/Sayfalar/koral_teslimati.aspx

6) Sanayileşme Daire Başkanlığı, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/Sayfalar/DB_Sanayi.html

7) Savunma İttifakı, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/savunma-ittifaki.html

8) ASSAM'ın İslam Birliği Tasavvuru Gerçekleşiyor, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/haberler/haberler/assam-in-islam-birligi-tasavvuru-gerceklesiyor.html

9) İslam Dünyasına Huzur Nasıl Gelecek?, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/konular/ortaklik-mevzuati/ortak-parlamento/islam-dunyasina-huzur-nasil-gelecek.html

10) Küresel Saldırının Hedefindeki İslam Dünyası, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/haberler/haberler/kuresel-saldirinin-hedefindeki-islam-dunyasi.html

11) Barış Gücü, Son Ziyaret, 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/baris-gucu.html

12) Savunma Sanayi İşbirliği, Son Ziyaret 20 Mart 2016,
http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/savunma-sanayi-isbirligi.html

Okunma 4133 defa Son Düzenlenme Salı, 12 Nisan 2022 09:50
Melih TANRIVERDİ

 Türkçe (Türkiye) Arabic (اللغة العربية) English (United Kingdom)

Konya, Akşehir'li olan Melih TANRIVERDİ, 1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

 1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
 2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
 3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

 1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
 2. Oto Elektroniği
 3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
 4. Telefon Santral Bakım Onarımı
 5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

Türkiye'de Savunma Sanayi Hizmet Sektörünün literatüre girmesi, Yeni Türkiye Yüzyılında Askeri Danışmanlık, Eğitim ve Lojistik alanında hizmet ihracının Türkiye'nin ihracatında hak ettiği yeri alması için çalışmalar yürüttü.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası, 5 torun dedesi olup İngilizce bilmektedir.

 

مليح تانريفردي

ولد في عام 1968 في أوسكودار. خريج كلية الهندسة بجامعة أولوداغ، قسم الإلكترونيات.

في عام 1990 بدأ العمل في واحدة من الشركات الرائدة بورصة في قطاع الاتصالات. في حين لم يبدأ استخدام الهاتف المحمول في تركيا. في نهاية عام 1991، أسس هلال تلفون وبدأ في تقديم الخدمات الفنية للهاتف والفاكس وصيانة معدات الهاتف اللاسلكي وإصلاحها.

بين عامي 1995 و1996، أدى خدمته العسكرية قصيرة المدة الدورة 247 في ماماك / أنقرة في مدرسة نظم المعلومات الإلكترونية للاتصالات وقيادة مركز التدريب.

في عام 1997، أسس شركة AKM للاتصالات السلكية واللاسلكية. أصبحت شركة AKM Telekom في عام 2003 (موزع باناسونيك في تركيا) خدمة تكوفاكس المعتمدة، وأصبحت خدمة الصيانة المعتمدة من باناسونيك مباشرة في عام 2009. بين عامي 1997 و2012، عمل كخدمة معتمدة للعديد من العلامات التجارية، بما في ذلك AEG، هاغنوك، سويتل، موتورولا. كانت شركة AKM Telekom حاصلة على شهادة تأهيل مكان الخدمة من معهد الموصفات التركية. قام بنقل ملكية الشركة في أغسطس 2012.

وفي عام 2004، تم انتخابه عضواً في مجلس إدارة غرفة بورصة للإلكترونيات. وبين عامي 2004 و2012، عمل بنشاط كعضو في مجلس الإدارة المسؤول عن المشاريع.

بعض المشاريع التي يدعمها ويمولها الاتحاد الأوروبي تشمل؛

1. أهمية تعليم الميكاترونكس في سوق العمل (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)

2. ريادة الأعمال والابتكار لخلق أعمال جديدة خلال الأزمة العالمية (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)

3. تعليم اللغة الإنجليزية على الرغم من كل السلبيات (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

بين عامي 2004 و2012، عمل كمدرب ومدير في غرفة بورصة للإلكترونيات، مركز تدريب الإلكترونيات للأعمال.

1. موظفو خدمات الحاسوب التقنية

2. إلكترونيات السيارات

3. إصلاح وصيانة أنظمة الأمن الإلكتروني

4. إصلاح وصيانة مقسم الهاتف

5. موظفو الخدمة الفنية للهاتف المحمول

عمل كمدرب ومدير في دورات تتراوح من 360 ساعة إلى 800 ساعة. شارك في العديد من مشاريع التعليم ذات التوجه الاجتماعي مثل (مشروع الدعم الاجتماعي للخصخصة)، (مشروع تطوير التعليم المهني، دورات التدريب المهني في إيشكور.

وقد قام بدور رائد ونشط في إنشاء وتشغيل منصة www.turkiyeelektronikcileri.org، والتي تتضمن تطبيق قاعدة بيانات تفاعلية عبر الإنترنت ومنتديات لتبادل المعلومات حيث يمكن للزملاء العاملين

في الإلكترونيات والفروع التابعة المسجلة لدى غرفة الحرفيين أو التجارة في جميع أنحاء تركيا تلبية الحاجة إلى الدعم الفني، والتخطيطات، وملاحظات الأخطاء، وأدلة الخدمة.

وقد لعب دوراً نشطاً ورائداً في إنشاء موقع www.bursaelektronikpazar.com الإلكتروني، وهو تطبيق إعلاني عبر الإنترنت حيث يمكن لأعضاء غرفة بورصة للإلكترونيين الإعلان عن الخدمات التي يقدمونها والمنتجات التي يبيعونها مجاناً.

أخذ دورا رائدا ونشطا في المشروع المسمى أخضر- أبيض- أزرق وهو أحد مشروعات المسئولية الاجتماعية لغرفة بورصة للإلكترونيات حيث يتم جمع جميع أنواع الأجهزة الإلكترونية غير المستخدمة وتسجيلها ثم تصنيفها وإعطائها للمدارس المحتاجة بعد اجتياز الأجهزة المناسبة للصيانة، الفائض منها التي يمكن تفكيكها في حالة أولئك الذين لا يعملون مع قاعدة بيانات على شبكة الإنترنت من الأجزاء المتاحة والصور والمواصفات الفنية بعد حفظها جنبا إلى جنب مع بورصة، والذي يوفر قطع غيار مجانية لقطاع الصيانة والإصلاح من خلال منحه مجانًا لأعضاء الإلكترونيات في غرفة الإلكترونيات في بورصة. (للتفاصيل www.eatik.org)

بين عامي 2005 و 2012، عمل كخبير في الهواتف اللاسلكية والهواتف المحمولة والكاميرات وأجهزة التصوير في لجان تحكيم المستهلكين في بورصة ومناطقها.

وفي الفترة 2011-2012، عمل كمفوض يمثل اتحاد غرف النقابات في بورصة في "برنامج دعم التعاون" في مديرية مركز خدمات بورصة KOSGEB.

منذ سبتمبر 2012، يعمل كمدير في شركة صادات الدولية للاستشارات الدفاعية والصناعة والإنشاءات والتجارة. كان يعمل في إدارات المالية والاتصالات وتكنولوجيا المعلومات والتوريد والمعدات. تم انتخابه لمجلس الإدارة في مارس 2013. كما شغل منصب نائب المدير العام للأنشطة الإدارية حتى أغسطس 2016. تم تعيينه رئيسا لمجلس الإدارة في أغسطس 2016.

في فبراير 2014، أسس شركة دنيا التريلجة وبدأ أول إنتاج تركي للتجزئة لحويات التريلجة في قطاع الأغذية. تتقدم الشركة باستثماراتها في قطاع الحلويات والمعجنات. وصلت منتجات الشركة إلى إسطنبول وكذلك مرمرة وبحر إيجة بالكامل.

وهو عضو مؤسس وعضو مجلس إدارة أصّام.

متزوج وله 3 أطفال ويتحدث الإنجليزية.

 

Melih TANRIVERDİ, who is from Akşehir, Konya, was born in Üsküdar / İstanbul in 1968. He graduated from Uludağ University Engineering Faculty Electronics Department.

In 1990, he started to work in one of the leading companies in Bursa in the telecommunication sector. The use of mobile phones has not yet started in Turkey. At the end of 1991, he established the company named Hilal Telefon and started to provide technical service for telephone, fax, wireless telephone maintenance and repair.

Between 1995 and 1996, he did his 247th Short Term Military Service in Mamak / Ankara at the School of Communications Electronics and Information Systems and Training Center Command.

He established “AKM Telekomünikasyon” in 1997. AKM Telekom became Tekofaks' Authorized Service in 2003 (Panasonic Turkey Distributor) and then it became Panasonic Authorized Service in 2009. Between 1997 and 2012, he carried out the authorized service of many brands including AEG, Hagenuk, Switel and Motorola. AKM Telekom had TSI (Turkish Standards Institution) Service Place Competence Certificate. He handed over the company in August 2012.

In 2004, he was elected as a member of the Bursa Chamber of Electronics' Board of Directors. Between 2004 and 2012, he took an active role as a Project Officer Board of Directors Member.

Some of the projects which is supported and funded by the EU he took part in are as follows;

 1. Importance of Mechatronic Training in Labour Market
 2. Enterprise as Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork
 3. English Education Despite All the Negativities - EEDAN

Between 2004 and 2012, he worked as an instructor and manager in Bursa Chamber of Electronics, Supreme Electronic Training Center.

 1. Computer Technical Service Personnel
 2. Auto Electronics
 3. Electronic Security Systems Maintenance and Repair
 4. Telephone Switchboard Maintenance and Repair
 5. Mobile Phone Technical Service Personnel

He worked as an instructor and manager in abovementioned courses ranging from 360 hours to 800 hours. He took part in many social education projects such as Privatization Social Support Project, Vocational Education Development Project, İŞKUR Vocational Training Courses.

He was a pioneer and active in the establishment and operation of the www.turkiyeelektronikcileri.org platform, which includes an interactive online database application and information sharing forums where colleagues operating in electronics and affiliated branches registered in the Merchants, Craftsmen or Chamber of Commerce in Turkey can meet the need for technical support, schematics, fault notes, service manuals.

He played an active and pioneering role in the establishment of the website www.bursaelektronikpazar.com, a free of charge and online advertising application where members of the Bursa Chamber of Electronics can advertise the services they offer and the products they are selling.

All kinds of electronic devices that are out of use are collected and recorded, and then the appropriate ones are donated to the schools in need after the maintenance, the ones that are in need and the ones that are inoperable can be disassembled into an online database with photographs and technical specifications after being registered. He played a pioneering and active role in the Green - White - Blue project, which is one of the Social Responsibility Projects of the Bursa Chamber of Electronics, which provides free spare parts to the maintenance and repair sector by providing free spare parts to the electronics members of the Bursa Chamber of Electronics. (For detailed information, www.eatik.org)

Between 2005 and 2012, he worked as an Expert on Wireless Phones, Mobile Phones and Cameras in Consumer Arbitration Committees in Bursa and its Districts.

Between 2011 and 2012, he served as a commission member representing Bursa Chamber of Craftsman Union in KOSGEB Bursa Service Center Directorate Cooperation Power Union Support Program.

Since September 2012, he has been working as a manager at SADAT International Defense Consultancy Construction Industry and Trade Inc. He worked in Finance, Communication and Informatics, Supply and Equipment Managements. In March 2013, he was elected as a Member of the Board of Directors. Until August 2016, he also served as the Deputy General Manager of Administrative Activities. He was appointed Chairman of the Board of Directors in August 2016.

In February 2014, he founded Trileçe Dünyası and started first wholesale Tres Leches production in Turkey in the food sector. The company is advancing in the sweet and pastry sector with its investments. The products have reached the entire Marmara and Aegean regions as well as Istanbul.

He carried out studies for the Defense Industry Service Sector in Türkiye to enter the literature and for the export of services in the field of Military Consultancy, Training and Logistics in the New Turkish Century to take its deserved place in Türkiye's exports.

He is Founding Member and Board of Directors Member of ASSAM.

He is married and has 3 children, 5 grandchildren. He can speak English.

 

akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Yorum eklemek için giriş yapın