Salı, 25 Kasım 2014 00:00

Bölge İnsanı ve Çözüm Süreci

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Bölgede  PKK/ KCK ‘nın Devlete paralel  yapılanması  açık bir şekilde devam  etmektedir. Bu yapılanma şu alanlarda kendini hissetmektedir;

1-     PARALEL YARGI :  Özellikle  kırsal  alanlarda  kendi  yargısını oluşturma gayreti içindedir. Köy uzlaşı komisyonları adı altında kırsal kesimdeki arazi anlaşmazlıkları başta olmak üzere tüm ihtilaflar bu komisyonlar tarafından ele alınmakta incelenmekte ve karara bağlanmaktadır. On yıllardır kadastro mahkemelerinin sonuçlandıramadığı davalar bu komisyonlar tarafından sonuçlandırılmaktadır. Bilindiği gibi güvenlik nedeniyle uzun süredir mahkemeler keşif yapamamakta  ve bu yüzden birçok dava beklemede kalmaktadır. Örgüt bu durumu devlet  yargısı aleyhine kullanmakta, devletin bölgede bittiğini söylemekte, mahkemelerin yıllarca sonuçlandıramadığı  davaları sonuçlandırdığının propagandasını yapmaktadır. Ayrıca kırsal alandaki kız kaçırma, kan davası, zorla  evlendirme gibi sosyal  meselelere müdahale etmekte, komin hukuku üretmektedir. Kararlara itiraz edenleri cezalandırmaktadır.

2-     PARALEL VERGİ : Halktan vergi adı altında haraç almaktadır.Bölgede yatırım yapan mütahitlerden zorla haraç almakta, para vermeyenleri cezalandırmaktadır.Ayrıca esnaftan da güvenlik vergisi adı altında haraç almaktadır.Esnafın  can ve mal güvenliğini sağlamanın bedeli olarak alınan bu haraç bölgede huzursuzluk yaratmaktadır..

3-     PARALEL KOLLUK : Üzerinde YDG-H yazısı  yazılı siyah elbise giyen gençlerin kent merkezlerinde kolluk görevi yürüttükleri tespitlerimiz arasındadır.Özellikle kenar semtlerde kimlik kontrolü  ve üst araması yapan bu insanlar uyuşturucu denetim çalışmaları yaptığını da ileri sürmektedir.

4-     HALK MECLİSLER : DBP- HDP  tabanının ağırlıkta olduğu mahalle ve köylerde, köy komünü, mahalle  komünü adı altında  halk meclisleri oluşturulmakta , halkın yönetime katılımını sağladıklarının propagandasını yapmaktadırlar.

5-     ÖRGÜTE ELEMAN KAZANDIRMA ÇALIŞMALARI:  Son zamanlarda halkın şikayetçi olduğu diğer bir konu da örgütün örgüte eleman kazandırma çalışmasıdır. İster gönüllü gitsin ister zorla götürülsün kimse evladının örgüte katılmasını istemiyor. Ancak bunu engelleyecek güçleri yok.

Bu tür uygulamalar  örgütün sempatizanı olan kesimlerin hoşuna gitmekle beraber,geniş anlamda bölge halkını  huzursuz etmektedir.Halk arasında şöyle sözler sıkça duyulmaya başlandı   ‘’   yıllarca  devletin baskısından, vergisinden  zaten çok çektik, devletin baskısı bitti derken başımızda bu kez örgütün  baskısını  görmek istemiyoruz.’’

Özellikle 6-8 ekim tarihlerinde bölgede yaşanan şiddet manzaraları halkı ciddi şekilde huzursuz etmiştir. Sürekli demokratik bir düzen kurma propagandasını yapan örgütün uyguladığı şiddet halkın gözünü korkutmuş  durumdadır. Yine halk arasında şu yorumlar yapılmaya başlanmıştır. ’’ bunlar daha devlet olmadan zulmetmeye başladı, devlet kursalar  kim bilir neler yaparlar.’’

Bu durum ;  Demokratik Özerklik  vaadinde  buluna örgüte karşı  kuşkuları artırmıştır.Özellikle dindar, muhafazakar kesimler  ciddi şekilde rahatsızlık yaşamaktadır.

ÖRGÜTÜN BİR BASKI SİSTEMİ KURMA ÇALIŞMALARINA KARŞI HALK NEDEN TEPKİ GÖSTERMİYOR

Bunun iki önemli nedeni olduğunu düşünüyorum.

1-     Bölgede güçlü bir sivil toplum anlayışının henüz  yeterince  oluşmamış olması. Örgütün her alanda örgütlenmiş olmasına  karşın sivil toplum dağınık ve güçsüz durumdadır. Örgütün baskısına karşı homurdanan  insanlar, bir araya gelip şiddet  ve baskıya karşı seslerini yükseltememektedir. Bölgede sivil ruhun güçlenmesi için çalışma yürütmek lazım. Bölgenin kendi iç dinamiklerini harekete geçirmek lazım. Dışarıdan müdahale veya  tek başına güvenlikçi tedbirler sonuş alıcı olamamaktadır.

2-     Bölge  halkının devlete  henüz yeterince  güven duymaması  da önemli bir faktör olarak karşımızda durmaktadır. Geçmiş yıllarda Devletten ciddi baskı görmüş olan bölge halkı şimdilik  temkinli bir bekleyiş içerisinde görülmektedir. Açıkçası kim halka daha yakın davranırsa, güven verirse, elinden tutarsa, halkı  o  kazanır.

Doğrusunu söylemek gerekirse Kürt sorunu gibi bir çok boyutu olan karmaşık bir meseleyi çözmek için stratejik  akıl   ve  sabır gerekmektedir. Bu sorun yıllar içerisinde farklı boyutlar kazanmış, şimdi de uluslar arası bir nitelik kazanmaya doğru yol almaktadır. Eğer zamanında  tedbirler alınmaz  ve bölge halkı kazanılmaz ise, bu mesele uluslar arası bir mesele haline getirilecektir. Son zamanlarda batı basınında ard arda yayınlanan   haber ve makaleler, bu tehlikeye işaret etmektedir.

Kürtlerin önemli bir kısmı biliyor ki, kendisi ile ilgilenen bu uluslar arası çevrelerin esas gayesi kendi çıkarlarıdır. Ancak bu durumu daha etkin şekilde anlatmamız gerekiyor. Bu sayede  halkı kazanmamız lazım

HALKI KAZANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER

-        Demokratik  reformların sürdürülmesi. Direk  halkı muhatap  alarak kültür ve kimlik alanlarında adımların atılması

-        Ciddi bir ekonomik ve sosyal reformun hayata geçirilmesi. Zira  otuz yıllık iç çatışmaların yorgunu olan bölgede sosyal ve ekonomik sorunlar bölge halkının  belini bükmüş durumda. Aşiret  ve aile bağlarının çözülmesi ile yalnızlaşan bireyler çoğu zaman hayat mücadelesine yenik düşmekte bu durum sosyo psikolojiyi olumsuz etkilemektedir. Kabul etmek gerekir ki bölge illerinde işsizlik Türkiye ortalamasını çok üzerinde.Ahlaki değerler aşınmakta, uyuşturucu kullanımı , bahis kumar oyunları  yaygınlık kazanmaktadır.Aileler dağılmakta,sosyal çöküntü insanları ümitsizliğe sevketmektedir. Bu durum suç örgütlerine eleman kazanma imkanı sağlamaktadir. Geleceğe ümit ile bakan insanlar arasından örgüte yada suç çetelerine katılma oranı bir  hayli düşüktür.

-        Türkiye toplumunun refah düzeyi  son yıllarda ciddi şekilde artmıştır. Ancak bölge insanı bu refah  ve kalkınmadan yeterince yararlanamadığını düşünmektedir. Daha önce açıklanan teşvik paketlerinin bölge ekonomisine etkisi sınırlı oluştur.İşsizlik hala artarak devam etmektedir.Halk hükümetin yaptığı desteğin farkında.Ancak işsizlik sorunu çözülmedikçe  sıkıntılar devam edeceğe benziyor.6-8 ekim olaylarının yaygınlık kazanmasında işsizliğin önemli oranda payı olduğunu düşünüyorum.

-        Barış süreci bölge halkı için huzur, güven, kalkınma  ve özgürleşme anlamlarını ifede etmektedir.O   yüzden desteklemektedir.Ancak,  sürecin ağır yürümesi sabırsızlığa sebep olmaktadir.İnsanlar  bir an önce barış  ve huzura kavuşmak istiyor.

-        Bölge insanı hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları titizlikle takip etmektedir. O  yüzden bögede  yanlış algılara sebep olacak  açıklamalardan kaçınmak gerek.

-        Bölgede yapılan yatırımların hızlı bir şekilde tamamlanması, turizmin teşvik edilmesi, GAP projesi kapsamındaki sulama kanallarının bitirilmesi  ciddi bir rahatlama getirecektir.

-        İdari anlamda ciddi reformların yapılması  ve devletin hantal yapısından kurtarılması gerekmektedir. Belediye meclislerinin yetkilerinin arttırılması  ve bölgesel  çaptaki kararların   belediye  meclislerine  bırakılması gerekmektedir.

-        Bölge illerine tecrübe sahibi bürokratların atanması

-        Irak Kürdistan bölgesi, İran, Ermenistan, Gürcistan,Rusya ,ırak gibi  komşularla ticaretin arttırılması  sınır illeri için hayati önemdedir.kapıların artık ticarete ve dolaşıma açılması gerekmektedir.

-        Son yıllarda PKK tarafından teşvik edilen dünyevileşme , sekülerleşmeye karşı  dini  ve ahlaki değerlerin öğretilmesi barış  ve kardeşliğe katkı sağlayacaktır.Ahlaki çöküntüye karşı  manevi değerlerin  öğretilmesi gerekmektedir.

-        Son zamanlarda bölgede cirit atmaya başlayan  ve gazeteci  kılığı altında  faaliyet yürüten kimi şaibeli insanlara karşı dikkatli olunması  gerekmektedir.

-        Bölge siyasetçilerinin  halk ile daha fazla ilgilenmeleri  ve korkusuz  bir şekilde barış sürecinin önemini anlatmaları gerekmektedir.

-        Devletin geçmiş yıllarda yaptığı hatalardan ötürü özür dilemesi  medeni  bir tavırdır.Dersin, Ağrı, Şeyh Said  hadiselerine ilişkin devlet arşivlerinin açılması, hem o yıllara  ilişkin olarak  hem de 90 lı yıllara ilişkin olarak  gerçek bir yüzleşme ve  helalleşme olması gerekmektedir.

-        90 lı  yıllara ait Faili meçhul  cinayetlerin aydınlatılması gerekmektedir.

UNUTMAMAK  GEREKİR  Kİ  BÖLGE HALKI SEVGİYE ,DESTEĞE, İNSANCA YAŞAMAYA İHTİYAÇ DUYMAKTADIR.KİM ELİNDEN TUTARSA  O KAZANIR

  

 

Okunma 4712 defa Son Düzenlenme Salı, 25 Kasım 2014 22:48

Son Ekledikleri: Sabri BALAMAN

Yorum eklemek için giriş yapın