Cuma, 13 Ocak 2023 09:50

Keşmir Siyasi bir Meseledir ve Üçlü Müzakerelerle Çözülmesi Gerekmektedir: Ghulam Muhammad Safi

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

“Keşmir siyasi bir meseledir ve Hindistan, Pakistan ve All Parties Hurriyat Conference (APHC) liderliği arasındaki üçlü müzakereler yoluyla çözülmesi gerekmektedir. Sayın Ghulam Muhammad Safi, İstanbul merkezli bir STK olan Yeni Dünya Vakfı tarafından Keşmir konusunda düzenlenen bir seminerde “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Cemmu ve Keşmir halkına vaat edilen kendi kaderini tayin hakkının reddi, hem Hindistan'ı hem de Pakistan'ı nükleer felaketin eşiğine getirebilir” dedi. Konuşmacılar: Sayın Ghulam Muhammad Safi, All Parties Hurriyat Conference Lideri; Sayın Abdul Rashid Turabi, Milletvekili, Azad Keşmir; Dr. Ghulam N. Mir, Dünya Keşmir Farkındalık Forumu (World Kashmir Awareness Forum) Başkanı ve Dr. Ghulam Nabi Fai, Dünya Barış ve Adalet Forumu (World Forum for Peace & Justice) Başkanı.

“Keşmir siyasi bir meseledir ve Hindistan, Pakistan ve All Parties Hurriyat Conference (APHC) liderliği arasındaki üçlü müzakereler yoluyla çözülmesi gerekmektedir. Sayın Ghulam Muhammad Safi, İstanbul merkezli bir STK olan Yeni Dünya Vakfı tarafından Keşmir konusunda düzenlenen bir seminerde “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Cemmu ve Keşmir halkına vaat edilen kendi kaderini tayin hakkının reddi, hem Hindistan'ı hem de Pakistan'ı nükleer felaketin eşiğine getirebilir” dedi. Konuşmacılar: Sayın Ghulam Muhammad Safi, All Parties Hurriyat Conference Lideri; Sayın Abdul Rashid Turabi, Milletvekili, Azad Keşmir; Dr. Ghulam N. Mir, Dünya Keşmir Farkındalık Forumu (World Kashmir Awareness Forum) Başkanı ve Dr. Ghulam Nabi Fai, Dünya Barış ve Adalet Forumu (World Forum for Peace & Justice) Başkanı.

Ghulam Muhammad Safi “900.000 Hintli işgal gücünün varlığı, Keşmir'i dünyanın herhangi bir noktasındaki en büyük ordu yoğunluğuna sahip bölge haline getirdi. Bugün Keşmir kelimenin tam anlamıyla dünyadaki en tehlikeli yer haline gelmiştir. Hindistan kuvvetlerine, Yasa Dışı Faaliyetleri Önleme Yasası (UAPA), Kamu Güvenliği Yasası, (PSA) Silahlı Kuvvetler Özel Yetkiler Yasası (AFSPA) vb. gaddar yasalar uyarınca tamamen dokunulmazlık verilmiştir; Keşmir ihtilafını kesin olarak çözmek için dünya güçleri uluslararası barış ve güvenlik adına müdahale etmeli” diyerek sözlerine ekledi.

Vakfın Gençlik Başkanı İdris Ergin, bu önemli seminere katılanları karşıladı. Vakfın vizyonunun, gençliğin toplumun önde gelen sesi olması gerektiğini söyledi. Amacımız onları geliştirmek, güçlendirmek ve çok yönlü, uyumlu ve canlı bir toplum inşa etmek için çalışmaktır. Sayın Ergin, başarının temel koşulunun eğitim olduğunu sözlerine ekledi. Bu nedenle vakfımız, öğrencilerimizi bilim ve teknolojide son derece ileri, milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan, bilgili ve aynı zamanda irfan sahibi bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Vakfın elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Sayın Ergin, Keşmir'deki kardeşlerimizin davası için Türkiye'deki kamuoyunu seferber etmek gerektiğini dile getirdi.

Vakıftan Sayın Ahmed Malik, gençleri bağlantı kurmak ve fikir alışverişinde bulunmak için bir araya getiren, tam potansiyellerine ulaşmaları için geliştiren ve herkes için daha iyi bir toplum inşa etmek amacıyla gençlerin dilinden çözümler üreten bir model oluşturmak istediğimizi vurgulamıştır. Yeni Dünya Vakfı eğitime yaptığı katkıların yanı sıra tarihi ve kültürel mirasa da sahip çıkmakta ve bu nadide hazineyi gelecek nesillerin istifadesine sunmaktadır. Sayın Malik, Türkiye gençliğinin Keşmir'in elçileri olarak görülmesi gerektiğini söylerken gayet açık ve netti.

Bay Abdul Rashid Turabi, Cemmu ve Keşmir halkının son yetmiş yılı aşkın bir süredir kendi kaderini tayin hakkını talep ettiğini dile getirmiştir. Hindistan, barışçıl kurtuluş hareketini susturmak için kurşunlarla ve havalı tabancalarla karşılık veriyor.

Sayın Turabi, 370 ve 35 A maddelerinin yürürlükten kaldırılmasının Keşmir'deki özgürlük hareketini ayaklar altına almak için tasarlandığını sözlerine ekledi. Ancak dünya güçleri, Keşmir meselesinin uluslararası bir kutsallığa sahip olduğunu inkâr edemez. Bu husus, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Keşmir sorununun Birleşmiş Milletler Tüzüğü ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söylediğinde açıkça ortaya konmuştur.

Sayın Turabi, “Türkiye liderliği ve sivil toplumla etkileşimimiz her zaman ilham kaynağı olmuştur. Türkiye halkı her zaman Keşmir'in Hindistan işgalinden kurtulma arzusunu dile getirmiştir” sözlerini dile getirdi.

Dr. Ghulam N. Mir, Keşmir'in Hindistan'ın kurucusu Mahatma Gandhi'nin Güney Afrika'ya yaptığı ziyaret sırasında kendisini karanlık bir Hintli avukat olarak deneyimlediği tam teşekküllü bir neo-sömürgeci apartheid deneyi olduğunu söyledi. Ancak bir trenin birinci sınıf kompartımanından atıldıktan sonra, Hintli bir gurbetçi olduğu için gerçek aşağılanmanın tadına baktı. Buna rağmen Beyaz Afrikaner yöneticilerine siyah çoğunluk için apartheid'i sona erdirmemeleri için yalvardı. Bununla birlikte, Hintlileri yerel siyah çoğunluktan ayırmayı istedi.

Dr. Mir, şimdi Hindistan'daki halkının işgal altındaki Cemmu ve Keşmir'de barbar bir yerleşimci-sömürgeci apartheid devleti kurduğunu sözlerine ekledi. Bedeli ne olursa olsun bu durum Keşmir halkı için kabul edilemez. Hindistan, Müslüman inancını ve kültürünü Keşmir'den silmeye çalışmanın sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacak.

Dr. Mir kamuoyuna, dünyanın ezilen Keşmir halkıyla dayanışma göstermesi ve dünyanın dört bir yanından gençlerin dikkat etmesi, seslerini yükseltmesi ve milyonlarca Keşmirliyle dayanışma göstermesinin zamanının artık geldiğini dile getirdi. Dr. Mir, Keşmir'in sessiz halkının sesi olabileceğinizi vurgulamıştır.

Dr. Ghulam Nabi Fai, Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Arindam Bagchi'nin 20 Aralık 2022'de yaptığı “Cemmu ve Keşmir, Hindistan'ın ayrılmaz ve devredilemez bir parçasıdır” şeklindeki açıklamasına yanıt veriyordu.  Dr. Fai; Keşmir'in Hindistan'ın ayrılmaz bir parçası olmadığını ve görülemeyeceğini çünkü tüm uluslararası anlaşmalar kapsamında; Hem Hindistan hem de Pakistan tarafından kabul edilen, Birleşmiş Milletler tarafından müzakere edilen, Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ve uluslararası toplum tarafından kabul edilen Keşmir, Birleşmiş Milletlerin herhangi bir üye devletine ait değildir.  Eğer bu doğru olsaydı, Keşmir'in Hindistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğu iddiası geçersiz kalacaktı. 

Fai, Hindistan'ın iddiasının doğru olup olmadığını sordu ve neden BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Sayın Bayan Michelle Bachelet 8 Temmuz 2019'da Hindistan'ın Keşmir halkına kendi kaderini tayin hakkı verdiğini dile getirdi. Keşmir halkının Hindistan ile Pakistan arasındaki tüm görüşmelere dahil edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Fai herhangi bir fikriniz var mı Bay Bagchi? diye sordu.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü biliyor mu? Dr. Fai ayrıca, Yeni Zelanda Başbakanı Bayan Helen Clark'ın 15 Ekim 2004'te Parlamento'ya verdiği demeçte, şunları söylemesini istedi: “Keşmir'in iki ülke arasındaki gerilimin alevlenme noktası olduğu tüm dünya için son derece aşikâr.  Çoğu ülke bunu sadece bir iç meseleden ibaret olarak görmüyor.” 

Dr. Fai, Bay Bagchi'nin Keşmir'in Hindistan'ın ayrılmaz bir parçası olmadığını bildiğinden emin olmak istedi. Fai, 1 Ağustos 1990 tarihinde Dalit Voice, Bangalore, Hindistan'da yayınlanan ve Hindistan'ın Brezilya Eski Büyükelçisi Minoo Masani tarafından yazılan bir hikaye anlattı. Büyükelçi Masani, “Geçen gün bir bayan bana ‘Gorbaçov'un neden Litvanya'nın Sovyetler Birliği'nden bağımsızlık talebini kabul etmediğini sordu’ diye yazdı. Direkt şu soruyla karşılık verdim: ‘Keşmir'in Hindistan'a ait olduğuna mı inanıyorsunuz?’ ‘Tabii ki, evet’ diye yanıtladı. ‘Nedenmiş o?’ ‘Tıpkı sizin Keşmir'in Hindistan'a ait olduğuna inandığınız gibi, Litvanya'nın Sovyetler Birliği'ne ait olduğuna yanlış bir şekilde inanan çok fazla Rus var’ diyerek yanıtladım.

Seminerin sunucusu, genç enerjik bilim adamı ve yakın bir dostumuz olan Sayın Abdullah Zübeyr idi. Dinleyicilere, Vakfın sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin diğer şehirlerinde de Keşmir konusunda daha fazla seminer düzenleyeceğini dile getirdi.

İstanbul, Türkiye. 28 Aralık 2022

Okunma 344 defa Son Düzenlenme Cuma, 13 Ocak 2023 09:55