News

News

You can reach news from ASSAM and newsworthy information related to ASSAM here...

Rate this item
(1 Vote)

Kılıçdaroğlu’nun Mayıs 2010’da yönetime getirilmesi ile birlikte oluşan yeni anlayış partiyi hiç olmadığı kadar Amerikancı ve küreselci bir çizgiye taşımıştır. Baykal’a tertip edilen kaset komplosunun amacı partide bir vites değişikliği yani Parti’nin küreselcilerle el ele kol kola olmasını sağlamaktı.

Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi ‘İstiklal ve İstikbalimiz’ in temini üzerinedir.

Kemalizm’le birlikte ‘laiklik’ temel unsur haline getirildi ve uğruna her şey feda edildi.

Rate this item
(1 Vote)

Son günlerde, İsveç başta olmak üzere, bazı kuzey Avrupa ülkelerinin vatandaşları tarafından Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ve Türkiye Cumhurbaşkanı hedef alınarak tahrip - tahkir ve küfürler, hakaretler edildiği medyaya yansıyor. Duyarlı samimi her bir Müslümanın bu durumdan büyük bir acı ve üzüntü duymaması mümkün değildir. Allah’ın laneti, münkirlerin üzerlerine olsun!
Çoğunlukla İsveç ve Almanya’da yerleşen bölücü örgüt militanlarından ve sempatizanlarından İsveç’tekiler; her fırsatta ülkemize bayrağımıza ve devletimize, Cumhurbaşkanımıza çirkin saldırılarda bulunmaktadırlar. İsveç hükümetleri ülkede yerleşik bölücü terör örgüt mensuplarını Türk yargısına teslim etmekten kaçınmakta, milli ve manevi değerlerini çiğnemesine göz yummakta ve hatta teşvik etmektedir.

Tuesday, 24 January 2023 12:02

“Paramiliter”

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Son yıllarda Türk medyasında sıkça duyulan bir kelime var: “Paramiliter”

Özgür Ansiklopedi Vikipedi’ye göre; “Paramiliter” terimi Yunanca kökenli olup, “harici” anlamına gelen “para” ve “asker” kelimelerinin karşılığı olan “militer” sözcüklerinden türemiştir. Yani, bir yarı askerî güç, işlev ve teşkilatlanma olarak askerî, ancak düzensiz gönüllülerden oluşan devletçe desteklenen bir tür yapı şeklinde ifade edilmektedir.  Vikisözlük’e göre ise;  Latince kökenli olduğu ileri sürülerek, “yanında” anlamına gelen  “para” ile “asker” anlamındaki “militer” kelimelerinden türetilmiştir. Yani, askeri kuvvetlere yardımcı olan, sivil yarı askeri güç topluluğu olarak tarif edilmektedir Paramiliter kelimesi. Fransızca paramilitaire, (yardımcı asker) sözcüğünden alıntıdır.

Burada okuru, kelimenin etimolojik köken bilgisi ve anlamlarıyla sıkmak niyetinde değilim. Peki, özellikle bazı muhalif politikacıların sık sık kullandığı bu kelimenin anlamı ve atfedilen manası nedir? Bu kelime ile, ne anlatılmak istenmektedir?

Monday, 23 January 2023 08:43

'Misak-ı Müstemleke'nin Yeni Derwish'i Kim?

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Altılı masanın içtiği andın adıdır ‘Misak-ı Müstemleke’…

Goebbels Kemal, 2-5 Kasım 2022 tarihleri arasında önce ABD sonra İngiltere’ye gitti. ABD’de, daha çok Türkler’le, İngiltere’de ise Londra bankerleri ile görüştü. Ziyaretinin sebebi; olurda iktidara gelirse lazım olacak parayı bulmaktı.

Birçok şirketle görüşüldü.

Rate this item
(2 votes)

“Kashmir is a political issue and needs to be resolved through tripartite negotiations between India, Pakistan, and the leadership of All Parties Hurriyat Conference. The denial of right of self-determination that was promised to the people of Jammu & Kashmir by the United Nations Security Council can bring both India and Pakistan to the brink of nuclear catastrophe,” Mr. Ghulam Muhammad Safi said at a seminar organized by Istanbul-based NGO, Yeni Dunya Vakfi (The New World Foundation) on the subject of Kashmir. Speakers included: Mr. Ghulam Muhammad Safi, Leader of All Parties Hurriyat Conference; Mr. Abdul Rashid Turabi, Parliamentarian, Azad Kashmir; Dr. Ghulam N. Mir, President World Kashmir Awareness Forum and Dr. Ghulam Nabi Fai, Chairman, World Forum for Peace & Justice.

Monday, 09 January 2023 15:28

Taziye Mesajı EN

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah'a aidiz ve şüphesiz O'na döneceğiz.

Bakara Suresi, 156

Monday, 09 January 2023 11:48

“Dinler Arası Diyalog" Safsatası

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Kasım 2022 başlarında, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos, Dinlar Arası Diyalog forumuna ev sahipliği yapan bir İslam ülkesi olan Bahreyn'e geldi. Yani, bir anlamda “Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya” gelmişler.

Okuyucularımın “Ee, ne var bunda, Bahreyn'de dinler arası bir diyalog toplantısı yapılıyor. Dünya dini liderlerinin  buna benzer toplantıları birkaç yıl arayla, dünyanın muhtelif yerlerinde yapılmaktadır. Bu da öyle bir toplantıdır.” dediklerini duyar gibiyim.

Arap Yarımadası’nı ikinci kez ziyaret eden Papa, Uluslararası Bahreyn Diyalog Forumu’nda konuşma yapmış; konferansa dünyanın çeşitli yerlerinden 200’ün üzerinde dini liderin de katılım yaptığı bilgisi alınmıştır. Tabii buna çanak tutan sözde Müslüman, alttan alta İran yanlısı Şii Gr.ların yaşadığı, Yemen’deki gibi, İran ile ittifak için pusuda beklediği, İran’ın Ortadoğu Şii Hilal’inin bir ucu olan Bahreyn Krallığı burası. Ne hikmetse, misyonerler, İran’da bu tür Dinler Arası Diyalog toplantıları düzenlemeye ihtiyaç duymuyorlar. Çünkü İran, Hristiyan batılı devletlerin hedef ittihaz ettikleri “Sünni İslam” coğrafyası dışında. Hatta bir anlamda da, batılı devletlerin örtülü bir müttefikleri bile sayılabilir.

Monday, 09 January 2023 11:44

Göçmen - Mülteci - Sığınmacı

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Stratejik önemi ve coğrafi konumu tarih boyunca Türkiye’yi düzenli veya düzensiz, zorunlu veya gönüllü göç akınları için ya bir geçiş noktası ya da bir varış noktası haline getirmiştir.
Son yıllarda yazılı ve görsel basında sıkça duyduğumuz “Göçmen”, “Mülteci”, “Sığınmacı” kelimelerini, yerli yerinde ve olması gerektiği gibi doğru kullandığımız söylenemez. Günümüzde dünya çapında patlak veren göç krizinin anlatımında “mülteci” kavramı, özellikle medya tarafından, yanlış olarak, “sığınmacı” ve “göçmen” kavramları ile eşanlamda kullanılmaktadır.
Arapça’da “terketmek, ayrılmak, ilgisini kesmek” anlamına gelen hecr (hicrân) masdarından isim olan “hicret” kelimesi, genelde gayri müslim ülkeden (darülharp) bir İslâm ülkesine göç etmeyi ifade eder. Bu göç hareketlerine “Muhaceret”, göç edenlere ise, “Muhacir” denilmiştir. Hatta halk arasındaki söylenişi ile “Macır” olarak yaygınlaşmıştır.

Rate this item
(1 Vote)

2011 - Yemen’de “Arap Baharı” akımı kapsamında Halk Hareketlerinin Başlaması
2014 – 2022 İç Savaş Başladı ve hala devam ediyor.
2015 – 2022 İran ve Lübnan’daki Hizbullah destekli Husilerin başkent Sana’yı ele geçirmesi; Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan Arap Koalisyonu’nun askerî müdahalesi ve koalisyon ortakları arasında yaşanan anlaşmazlıklar.

Rate this item
(1 Vote)

 “The aim of our organization is to make determinations at an academic and political level regarding current problems in world politics, especially in the Islamic Countries; and to present a solution to these problems so as to create an atmosphere of peace and security in the world,” this was stated by [E] Kd. Alb. Ali Cosar, General Secretary of Istanbul-based ASSAM, (Justice Defenders Strategic Studies Center), during an intensive briefing with Kashmiri delegation. Some board members of ASSAM joined the briefing via zoom.  The Kashmiri delegation included: Dr. Ghulam N. Mir, Chairman, ‘Kashmir Diaspora Coalition (KDC) and President, World Kashmir Awareness Forum; Dr. Mubeen Shah, Vice Chairman, KDC and President, Istanbul-based Kashmir House; and Dr. Ghulam Nabi Fai, Chairman, World Forum for Peace & Justice.