Cumartesi, 21 Eylül 2013 18:42

Eurovision'a Kürtçe Parça ile Katılmak (21 Eylül 2013)

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Eurovision Eurovision Şarkı Yarışması

Güneydoğu'da PKK terör örgütünün eylemlere ilk başladığından günümüze ülkemizde binlerce eve ateş düştü. Binlerce şehit verildi. Binlerce Kürt genci kandırıldı, örgüte götürüldü ve öldü. Neden? Bazı hakların verilmesi? Bu haklardan birisi de Kürtçe eğitim, Kürtçenin serbest bırakılmasıdır. Bugünlerde Hükümet tarafından demokratikleşme paketi hazırlanıyor ve açıklanacak. Muhtemelen bu husus ile ilgili bir düzenleme olacak. Ancak benim dikkat çekmek istediğim husus Kürtçe konuşma, Kürtçe şarkı söyleme gibi konularda acı çekenlerin boş yere bu acılara katlanmasıdır. Eurovisiona yıllarca katıldık. Başarısız sonuçlar aldık ve bunu önce siyasete sonra dilimize bağladık ve İngilizce parçalarla yarıştık. Kabul etmek gerekirse İngilizce şu anda bilim dili ve dünyada en yaygın dil. Ancak Anadolu yarımadasının tarihsel ve kültürel değerlerine uymamaktadır. Bugün okullarda İngilizceyi öğretiyoruz. Bilim adamlarımızdan Doçent olmaları için konuşma dilinin dışında garip bir sınav sistemi ile dil puanı istiyoruz. Çünkü İngilizce Dünya dili durumunda. Bugünlerde Türkçe olimpiyatlar vasıtasıyla kendi dilimiz de Dünya dili olma yolunda. Dilimizi unutmamamız en önemli bir husus. Millet olabilmenin en önemli şartlarından birisi de dildir.

Ancak biz İngilizce gibi bir dille Eurovision'a katılıyorsak, Kürtçe ile de katılabiliriz. Yıllar önce Ahmet Kaya Kürtçe kaset yapacağım, Kürtçe şarkı söyleyeceğim dediği zaman Serdar Ortaç'ın bıçak fırlatması, Ertuğrul Özkök'ün manşeti. Peki ne oldu. Düşüncesini sevelim veya sevmeyelim. Ahmet Kaya bu ülkenin bir değeri idi. Onu seven kitleler vardı. O'na böyle davranarak yurt dışına kaçırdık ve onu sevenleri sisteme düşman ettik. Bundan kim kazandı kim kaybetti. Bütün bunları bir kenara bırakarak bugüne bakalım. 20 Eylül 2013 tarihinde bir kanalda Gaziantep'te bir düğünde bir polis memurunun Kürtçe şarkı söylediğini izledim. Ülkemizde Kürtçe konuşma ve şarkı söyleme hususunda epey yol alındı. Neden daha erken davranıp insanlarımıza eziyet ettik, yurtlarından çıkmalarına neden olduk. Ne oldu da zihniyet değişikliği oldu.

Bu sitenin üyeleri yıllarca Güneydoğuda terörle mücadele etti. Terör örgütü dışındaki bölge vatandaşlarıyla halen devam eden dostlukları ve arkadaşlıkları oldu. Onlar Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, İnönü'de, Irak'ta, Suriye'de bu ülke için savaştılar. Kan döktüler, can verdiler. Kökenleri hususunda tartışmalar olsa da onlar bizim coğrafyanın bir parçası ve biz parçalanamayız. 

Bu sebeple öncelikle değerlerimize saygı duyarak yaşamamız, birbirimize saygı duymamız gerekmektedir. Demokratikleşmenin en önemli koşulu "uzlaşma ve birbirine saygıdır." Eurovision'a sadece Kürtçe bir parça ile değil Anadoluyu anlatan Türkçe-Kürtçe bir parça ile katılmamız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Okunma 3337 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 23 Eylül 2013 07:09
Ali Fuat GÖKÇE

Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat GÖKÇE

22.02.1967 Van doğumlu. 1985 yılında Kuleli Askeri Lisesinden mezun oldu, 1989 yılında Kara Harp Okulundan Jandarma Teğmen olarak mezun oldu. 2008 yılına kadar Silahlı Kuvvetlerde çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra Binbaşı rütbesinden emekli oldu. 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

2011 yılında Malatya İnönü Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde doktorasını tamamladı. 2011 yılı TBMM genel seçimlerinde Gaziantep’ten Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili aday adayı oldu. 2012 yılında Gaziantep Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. unvanı ile göreve başladı. Siyasi Partilerde Lider ve Yönetim Değişimi isimli kitabı mevcuttur. Uluslararası ve ulusal dergilerde siyaset ve kamu yönetimi üzerine makaleleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir. Silahlı Kuvvetler Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalya sahibidir.

Kişisel Web Site: www.alifuatgokce.com

www.alifuatgokce.com
Yorum eklemek için giriş yapın