الخميس, 26 تشرين1/أكتوير 2023 15:55

Türkiye ve İslam Dünyası Bir Savaşa Hazır mı? - 2

كتبه
قيم الموضوع
(1 تصويت)

İslam Ülkelerinin ve Birleşmiş Milletler ile NATO’nun Vurdumduymaz Tavrı

Ne yazık ki, bugüne kadar hiçbir işe yaramayan İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı) ülkeleri, yine sadece, insanlık ve savaş suçu işleyen İsrail’i lanetlemekten öteye geçemediler. Dünyanın gözleri önünde mazlum Filistin halkını adeta ölüme terk etmişlerdi. En güçlü tepkiyi veren Türkiye Cumhurbaşkanı, bir taraftan da olaya gayet soğukkanlı yaklaşmakla, muhtemel bir arabuluculuk fonksiyonu şartlarını muhafaza etmeye de dikkat ediyordu. CB Erdoğan, yüksek sesle ve açıkça İsrail ve onun yanında yer alan ABD’yi uyardı.

İsrail’in son yıllarda Körfez ülkeleri ve Mısır ile normalleşme süreçleri nedeniyle Filistin’deki drama seyirci kalmadı. Kendi saltanatlarını batılı ülkelerin desteği ile sürdüreceklerine inanmakta, monarşik yönetimlerden vazgeçmemektedirler. En azından petrol ihraç eden Arap ülkelerinin İsrail’e bir petrol ambargosu ilan etmeleri gerekirdi.

NATO Genel Sekreteri, her zamanki gibi ittifaktaki hâkim ülkeler İngiltere ve ABD’nin rahatsız olmayacağı bir ifade kullanarak, Filistin dramını görmezden gelmiştir.

BM Genel Sekreteri, Filistin’in yok edilmesi karşısında “etkisiz eleman” rolünü oynamaya devam etmektedir. Zaten, kendisinin işvereni (!) olan BM’nin patronlarının aksine hareket etmesi beklenemezdi.

Beyinleri Kemiren Delice Sorular:

1. ABD Doğu Akdeniz’e niçin devasa bir güç getirdi?

ABD, zaten İsrail’in son derece eğitimli ve modern araç ve silahlarla donatılmış güçlü ordusu karşısında, 20.000 kadar askeri ile ancak bir cüce mesabesindeki Hamas’a karşı, iki büyük uçak gemisi, denizaltılar ve su üstü harp gemilerinden oluşan deniz görev gücünü neden nakleder? Her bir Uçak gemisinde 150 kadar modern savaş uçağı, Helikopterler, SİHA’lar, Zırhlı Muharebe Araçları ve Son model Tanklar ile bir yere amfibi harekât mı icra edecek?

İsrail’in Hamas karşısında sanki zafiyet gösterecek kadar güçsüz bir durumu varmış gibi, adeta Çin ile muharebe edecekmiş gibi getirilen bu devasa kuvvet ne maksatla kullanılacak?

Bunun zahiri sebepleri:

 1. Sadece minnacık bir kuvvetiyle İsrail’e mahdut hedefli bir taarruz icra eden Hamas’a karşı destek sağlamak,
 2. İsrail’e karşı muhtemel bir müdahale yapabilecek İran – Türkiye gibi ülkelere göz dağı vermek
 3. Başta sahipsiz duruma getirilen Suriye’nin Şam ve Halep Havalimanları olmak üzere ve mücavir diğer ülkelerdeki sivil -askeri havaalanlarını kullanmalarını önlemek (Nitekim İsrail Şam ve Halep sivil havalimanlarını önceki gün kullanılamaz duruma getirmiştir.)
 4. Lübnan’daki İran yanlısı Hizbullah ve diğer devlet dışı paramiliter İran gruplarının Filistin’e yardıma gitmemeleri için gözdağı vermek,
 5. Denizden Gazze şeridinden Hamas ve Filistin Halkına yardım gelmesini abluka ile önlemek gibi görünse de İçinde onlarca kruvazör, Firkateyn, Muhripler, Denizaltılar da dahil olan devasa ABD Donanması’nın aslında Daha Büyük Hedefleri olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

ABD Donanması’nın Doğu Akdeniz’e getirilmesinin hali hazır ve gelecekteki daha farklı sebepleri

 1. Doğu Akdeniz’de son yıllarda tespit edilen milyarlarca mfosil yakıt ve hidrokarbon yataklarının, hangi ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) veya deniz yetki alanlarında kaldığına aldırış etmeksizin; bu kaynaklara el koymak, yatakların tamamının Amerikan, İsrail, Yunan firmaları tarafından işletilmesini himaye etmek,
 2. Bu ihtimale karşı itiraz edecek başta Türkiye olmak üzere, bölgenin asıl sahibi ülkelere mâni olmaya hazır olmak,
 3. Kıbrıs Rum Yönetimi ile koordineli olarak, KKTC topraklarını, Kıbrıs çevresindeki Türk MEB’ndeki hidrokarbon yataklarını da ele geçirerek Yunanistan’a vermek,
 4. Lübnan ve Filistin’in deniz yetki alanlarına çökerek, buralardaki fosil yakıtları işletmek
 5. Suriye kuzeyinde palazlandırdığı PKK/YPG’nin Türkiye tarafından tamamıyla yok edilmesini önlemek maksadıyla, onları himaye etmek olabilir.
 6. Türkiye’nin desteği ile, Azerbaycan tarafından Ermenistan’ın yenilerek Karabağ’ı kaybetmesinden ABD ve Fransa çok rahatsız oldu. ABD, yukarıdaki dört şıkta belirtilen konularda ilerl (DEVAMI YARIN)eme kaydederse, Ermenistan’ın Karabağ’ı yeniden işgaline yardımcı olabilir.
قراءة 68 مرات آخر تعديل على الإثنين, 30 تشرين1/أكتوير 2023 13:02
الدخول للتعليق