الثلاثاء, 23 آذار/مارس 2021 10:05

İstanbul Sözleşmesi'nin Feshi ve Destek Açıklamamız

كتبه
قيم الموضوع
(1 تصويت)

20 Mart 2021 Tarih ve 31429 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanımızın 19 Mart 2021 tarihli İstanbul Sözleşmesinin feshi kararı:

“Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalan ve 10/02/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İç şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.” Şeklinde yer almıştır.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından “Çözüm gelenek ve göreneklerimizde, özümüzde mevcut.”  Sözleri ile karara açıklama getirilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yaptığı Kamuoyu bilgilendirmesi konuşmasında;

"Dünden bugüne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadınların toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayata daha fazla katılmaları için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Kadınlar, hayatın nesnesi değil öznesidir! Her zaman 'GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TÜRKİYE' diyeceğiz." Diyerek kararın gerisindeki niyeti ifade etmiştir.

ASSAM olarak Cumhurbaşkanımızı saygı ve muhabbetlerimizle destekliyoruz.

Çünkü Kadınlarımıza layık oldukları değerin verileceği, şiddete maruz kalmalarını önleyeceği inancı ile İstanbul Sözleşmesine (Avrupa Konseyi Sözleşmesi) ilk imza koyan ülke olduğumuz gibi, aradan geçen 10 yılda, kadınlarımıza şiddetin artarak devam ettiğini ve aileyi dağıtacağını görerek, Avrupa Konseyi Sözleşmesini ilk fesheden ülke olduk.

“Erkekler kadınlar üzerine hakimdir. Size itaat ederlerse, artık onları incitmek için aleyhlerine bir yol aramayın” (Nisa Suresi 34. Ayet) mealindeki ayeti kerime ve “Cennet ki annelerin sarayıdır, annelerin ayakları altındadır.” Hadisi şerifi merkez alınarak inancımıza, örf, adet ve geleneklerimize uygun olarak, yasal mevzuatımızın ve eğitim sistemimizin düzenleneceği ümidi ile Cumhurbaşkanımızı gönülden destekliyor, HUZURLU VE GÜÇLÜ AİLE GÜÇLÜ TÜRKİYE diyoruz.

 

ASSAM YÖNETİM KURULU

آخر تعديل على الثلاثاء, 23 آذار/مارس 2021 16:21
الدخول للتعليق