Salı, 21 Aralık 2021 10:45

5. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongre Faaliyetleri

Öğeyi Oyla
(3 oy)

ASSAM Başkan Yardımcısı Ersan Ergür Akit Tv kanalında Uluslararası ASSAM İslam Birliği kongreleri hakkında detaylı bilgi verdi.

 


18-19 Aralık’ta 5’inci Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi icra edildi. 5. Uluslararası ASSAM İslâm Birliği Kongresi “İslam Birliği için Müşterek Dış Politika Usul ve Esaslarının Tespiti” (ASRİKA Konfederasyonu Dış Politika Stratejileri) ana teması ile ASSAM Başkanı E. Tuğg. Adnan Tanrıverdi Paşamız önderliğinde gerçekleştirilen kongremize 19 ülkeden 37 katılımcı bildiri sunmuştur. Uluslararası ve disiplinler arası bir formatta icra edilen kongremiz Türkçe, Arapça ve İngilizce simultane çeviriler ile 3 dilde canlı olarak yayınlanmıştır.

Bu yıl İslam Birliği Kongresine Afganistan (5), ABD, Bangladeş, Bosna Hersek (2), Burkino Faso, Çad, Doğu Türkistan, Fas, Keşmir, KKTC, Libya, Malezya (3), Mısır (2), Nijer, Pakistan (5), Singapur, Tayland, Türkiye (11), Ürdün’den (1) olmak üzere 19 ülkeden bildiri sunulmuştur.

2017’den başlayarak müteakip her yıl icra edilmesi tasavvur edilen “Uluslararası ASSAM İslâm Birliği Kongreleri” serisinin ana konuları:

  1. İslam Birliği için Yönetim Şekil ve Organlarının Mevzuatının Tespiti (2017),
  2. İslam Birliği için Ekonomik İşbirliği Usul ve Esaslarının Tespiti (2018),
  3. İslâm Birliği için Savunma Sanayi İşbirliği Usul ve Esaslarının Tespiti (2019),
  4. İslâm Birliği için Ortak Savunma Sistemi Usul ve Esaslarının Tespiti (2020),
  5. İslâm Birliği için Müşterek Dış Politika Usul ve Esaslarının Tespiti (2021),
  6. İslâm Birliği için Müşterek Adalet Sistemi Usul ve Esaslarının Tespiti (2022),
  7. İslâm Birliği için Ortak Asayiş ve Güvenlik Usul ve Esaslarının Tespiti (2023)

şeklinde seçilerek, İslam Ülkelerinin bir irade altında toplanması için gereken müesseseler ve bu müesseselerin mevzuatının bir MODEL olarak ortaya çıkarılması sağlanacaktır. Bu minvalde önümüzdeki senenin kongre konusu “İslâm Birliği için Müşterek Adalet Sistemi Usul ve Esaslarının Tespiti” (2022) olarak planlanmıştır.

ASSAM kongreleri 2023 yılı itibari ile tamamlanacak olup, bu kongreler sonucunda siyasi iradeye ve karar vericilere İslam Birliği’ne giden yolda örnek bir çözüm önerisi sunmuş olacaktır.

Okunma 1712 defa Son Düzenlenme Salı, 21 Aralık 2021 12:35