الأحد, 05 كانون2/يناير 2020 00:00

Mehdi'yi (a.s.) Beklerken

كتبه
قيم الموضوع
(0 أصوات)

ASSAM 19-20 Aralık 2019 tarihlerinde 3’üncü Uluslararası İslam Birliği Kongresi’ni “ASRİKA[i]Ortak Savunma Sanayi Üretimi” başlığı ile gerçekleştirdi. Kongreye 45 ülkeden 200 akademisyen ve STK katıldı. Kongre kayıt masası verilerine göre kongreye giriş için 750’den fazla kişi giriş kartı bastırdı. Rakamları şunun için veriyorum; bir stratejik araştırmalar merkezi tarafından düzenlenen bir toplantı için gerçekten rekor seviyede bir katılımdan ve ilgiden bahsediyoruz. Etkinlik organizasyonu olarak çok başarılı bir çalışma çıkardı ASSAM. Hem de ufak bir efor sarf ederek yaptı bu başarılı çalışmayı.

Organizasyonu bir de akademik katılım açısından değerlendirir isek; İslam Birliği kavramını duyunca tüyleri diken diken olan kesimlerin dışında her kesimden her görüşten akademisyen katıldı. Buna rağmen gelecek yıl dördüncüsü icra edilecek olan kongreye akademik katılımın daha kapsamlı olması için daha titiz bir çalışma yürütmek azmindeyiz.

ASSAM 2018 – 2023 arasında 7 kongre icra etmeyi planlamaktadır. Bunlardan üçünü planladığı gibi icra etti.

Kongrenin birincisi ASSAM’ın merkezi olan İstanbul’da, Üsküdar Üniversitesi, Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) ve İslam Dünyası STK Birliğinin (İDSB) işbirliği ile 23-24 Kasım 2017 tarihinde yapıldı.

Birinci Uluslararası ASSAM İslâm Birliği Kongresine 27 İslâm Ülkesinden Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi ve akademisyen katılmış 11 Ülkeden 31 akademisyen tarafından bildiri özetleri sunulmuş ve bildiriler ASSAM web sitesinde yayınlanmıştır.[ii]

Kongre sonucunda “İslâm Ülkeleri Parlamentosu”nun kurulması ve her İslâm Ülkesinin Bakanlar kurulunda “İslâm Birliği Bakanlığı” ihdas edilmesi gerektiği kanaatine varılmış ve ASSAM Yönetim Kurulunca onaylanan “İslâm Ülkeleri Konfederasyonu Deklarasyonu” ayrıca 29 ülkeden 70’i Türkiye’den 109 STK yetkilisi tarafından da imzalanarak basın vasıtasıyla dünya kamuoyuna duyurulmuştur.[iii]

Ayrıca bildirilerde vurgulanan hükümler dikkate alınarak İslâÜlkeleri Konfederasyonu için model bir Anayasa taslağı hazırlanmıştır.[iv]

Kongremizin ikincisi yine ASSAM’ın merkezi olan İstanbul’da Üsküdar Üniversitesi, Adaleti Savunanlar Derneği, İslam Dünyası STK Birliği (İDSB) ve Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği / International Union Of Muslim Scholars (IUMS)’nin işbirliği ile 1-2 Kasım 2018 tarihinde yapılmıştır.

İkinci Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresine; 29 İslam Ülkesinden Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi ve akademisyen katılmış, 15 Ülkeden 66 akademisyen tarafından 58 bildiri sunulmuş, bildiriler ASSAM Uluslararası Hakemli Dergisinde (ASSAM-UHAD) ve ASSAM web sitesinde elektronik ortamda yayınlanmıştır.

İkinci Kongrede sunulan bildiriler ve Kongre sonuç raporu dikkate alınarak, Birinci kongre deklarasyonunu da kapsayacak şekilde bir bildirge hazırlanmış, karar verici mekanizmalara, İslâm Dünyasından tüm davetli ve katılımcılara ve dünya kamu oyuna sunulmuş ve ASSAM web sitemizde yayınlanmıştır.[v]

Bütün Bunları Mehdi’yi Beklerken Yaptık!

Biz İslam Ülkeleri birlik oluştursun diye uğraşırken Türkiye dışındaki mihraklar tarafından yönetilen bir koro da İslam Ülkelerinin birleşmesi için gereken mevzuatı oluşturmamızı engellemek, yapılan çalışmaları karalamak, ortaya çıkarılan eserleri küçümsemek için organize bir çalışma yürüttü.

1 yıldan fazladır internet sitemizde yayında olan ASSAM’ın hazırladığı ASRİKA İslam Ülkeleri Konfederasyon Model Anayasasını 19 Aralık’ta kongre sırasında basılı kitap olarak dağıtmamız üzerine aniden uyanan bazı çevreler dış basına servis ederek 10 gün sonra FETÖ bağlantılı İngilizce yayın yapan Nordic Monitör (İsveç)[vi] - [vii], yunanca yayın yapan Penta Postagma (Yunanistan)[viii], Arapça yayın yapan İrem News (Birleşik Arap Emirlikleri)[ix] kanalları gibi farklı dil ve bölgelerden fakat aynı içeriğe sahip yayınlarla itibarsızlaştırma çalışmasına başladılar. İşlenen tema ASSAM’ı Erdoğan’ın Halifeliğini ilan etmesi için alt yapı hazırlamak ile suçlamaktı. İçeride ASSAM’ın çalışmalarını ve kurucusu Adnan TANRIVERDİ’yi itibarsızlaştırma çalışması ise “Mehdi’yi bekleme bahanesi sizi tembelliğine düşürmesin” uyarısı yaptığı konuşmadan bir cümleyi cımbızlayarak “Mehdi’nin gelmesi için çalışma yapıyoruz” algısı oluşturmaya çalışmaktı. “Mehdi’yi beklemeyi bırakın! İslam Birliği oluşturmak için yapacağımız bir çalışma yok mu?” açıklaması bu kadar mı çarpıtılır?

Hesap şöyle işliyor;

 1. ASSAM İslam Dünyasını şimdiye kadar yapılmayana yönlendirip içine girdiği kısır döngüden çıkarmaya çalıştığı için bitirilmelidir.
 2. ASSAM’ı bu çalışmaları yürütecek şekilde sevk idare eden Adnan Tanrıverdi aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik Dış Politika Kurulu üyesi olarak son yıllarda Şahin Dış Politika uygulanmasında önemli katkılar verdiğinden itibarsızlaştırılmalıdı
 3. ASSAM ve Adnan Tanrıverdi, Erdoğan tarafından yönlendiriliyor intibaı oluşturularak batı dünyasında Erdoğan Osmanlı’yı tekrar canlandırmak için çalışıyor yaygarası ile karşı cephe oluşturulmalıdır.

Buradan tüm İslam Dünyasına tekrar açık ve net çağrı yapmak istiyorum;

Mehdi’yi (a.s.) beklemek yerine İslam Ülkelerinin Birlik oluşturması için var gücünüzle çalışın! Allah (c.c.) sizi Mehdi’yi bekleyip beklemediğinizden değil Müslümanlar olarak birlik beraberlik oluşturma yolunda ne yaptığınızdan hesaba çekecektir.

Her şeye rağmen tüm bu yazdıklarımı okuyup anlayamayacak köşe yazarları ve yorumcular, duyduklarını idrak edemeyecek siyasetçiler ve hayatın gerçeklerine şehla baktığı için gerçeği göremeyecek kişiler çıkacaktır. Onlara da yardımcı olmak babından bu makalenin içinden cımbızlayıp alacağınız Mehdi kısmı bir üst paragrafta yer almaktadır. Bunun dışında yazacağınız her şey karalama, karartma, gizleme, yok sayma, maniple etme, trollemekden öteye gitmeyecektir. 05.01.2020


[i] ASRİKA = ASYA – AFRİKA İslam Ülkeleri bölgesi

[ii] https://www.assamcongress.com/tr/kongre/assam-kongre-2017/islam-birligi-kongresi- ozet-kitapcigi.html

[iii] https://www.assamcongress.com/tr/kongre/assam-kongre-2017/kongre-17-deklarasyonu.html

[iv] https://www.assamcongress.com/tr/kongre/assam-kongre-2017/konfederasyon-anayasasi.html

[v] https://www.assamcongress.com/tr/kongre/assam-kongre-2018/kongre-18-deklarasyonu.html

[vi] https://www.nordicmonitor.com/2019/12/erdogans-chief-advisor-we-are-working-to-open-the-way-for-the-mahdi-the-redeemer-of-islam/

[vii] https://twitter.com/nordicmonitor/status/1210710113692114945

[viii] https://www.pentapostagma.gr/2019/12/%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CE%BB%CE%B1.html

[ix] https://www.eremnews.com/news/world/2105569

قراءة 289 مرات آخر تعديل على الأحد, 05 كانون2/يناير 2020 19:44
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

 1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
 2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
 3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

 1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
 2. Oto Elektroniği
 3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
 4. Telefon Santral Bakım Onarımı
 5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

akmtanriverdi.blogspot.com.tr
الدخول للتعليق